"Kino na granicy" startuje już w piątek!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kino na granicy" startuje już w piątek!
Plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

Podróżując szlakiem wakacyjnych festiwali filmowych, w tym tygodniu warto udać się do Cieszyna. Już w piątek, 30 lipca, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, rozpocznie się w tym mieście kolejny, 23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy".


ścibor wilczyński orły pap_1200.jpg
Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Części Cieszyna, miasta podzielonego rzeką Olzą, spaja most Przyjaźni, co symbolizuje jednocześnie ideę festiwalu. Od początku, czyli od 1999 roku, celem przeglądu jest promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy. Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty.


Posłuchaj

3:33
Zaczyna się 23. Przegląd "Kino na granicy" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Staramy się tak układać program, aby był on równoważny: jeśli jest retrospektywa czeskiego reżysera, to i polskiego. W tym roku będzie retrospektywa Andrzeja Żuławskiego i myślę, że to będzie odkrycie dla czeskiego i słowackiego widza – mówi Jolanta Dygoś, dyrektor Przeglądu "Kino na granicy". – A jeśli chodzi o retrospektywę aktorską, to będzie mistrz nad mistrzami, czyli Janusz Gajos: aktorski fenomen, postać powszechnie lubiana i ceniona – dodaje.

– Jest też cała sekcja nowych polskich filmów. Polskie kino pojawia się także np. w sekcji "Wyszehradzkie Komety". To są filmy, które powstały w koprodukcji z Czechami, Słowakami, Węgrami – tłumaczy.

W tym roku festiwal odwiedzi bardzo wielu gości. – Spodziewamy się reprezentacji do właściwie każdego filmu. Będzie bohater retrospektywy, czyli Janusz Gajos, będzie Xawery Żuławski, syn Andrzeja Żuławskiego, będą jego współpracownicy – wylicza dyr. Dygoś. – Będą też twórcy nowych polskich filmów: reżyserzy, aktorzy – zapewnia.

W tym roku obędzie się również cykl spotkań literackich "Wyszehrad non-fiction", poświęconych reportażowi polskiemu, czeskiemu, słowackiemu i węgierskiemu. W sekcji muzycznej przewidziane są koncerty zespołów Pablopavo i Ludziki, Jablkoň, wystąpią także Henry No Hurry, sskjegg oraz Moonshye.

Spot 23. Kino na Granicy / Hranici w Cieszynie i Českém Těšíně/YouTube KinoNaGranicy


Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" potrwa do 4 sierpnia.


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 10.44

pr

Polecane