Chcesz mieć nowe auto? Niekiedy trzeba poczekać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chcesz mieć nowe auto? Niekiedy trzeba poczekać!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Brian A Jackson/Shutterstock

W PRL-u nowy samochód był dobrem nadzwyczaj luksusowym i nadzwyczaj pożądanym. Aby go kupić, trzeba było dostać tzw. talon, a potem latami czekać. Po 1989 r. to się zmieniło i to sprzedawcy robili wszystko, by zachęcić nas do kupna. Niespodziewanie znowu trzeba czekać – nawet kilkanaście miesięcy. Co się stało?!


lotnisko samolot pas startowy Pixabay 1200.jpg
Rynek lotniczy w czasach pandemii. Czego możemy się spodziewać?

Odpowiedź na pytanie, kto stoi za tym zaskakującym kryzysem w branży motoryzacyjnej, jest krótka: pandemia. To ona spowodowała, że został zerwany tzw. łańcuch dostaw, a w fabrykach zaczęło brakować podzespołów elektronicznych, które dostarczały fabryki w Azji.

Nowy samochód – za rok!

– W efekcie sprzedaż nowych samochodów w Europie spadła o 20 procent. W związku z tym wg naszych danych w 2021 roku na polskim rynku może zabraknąć nawet miliona samochodów nowych i używanych – oblicza Łukasz Borowicz, rzecznik jednego z internetowych serwisów motoryzacyjnych.


Posłuchaj

3:21
Brakuje nowych samochodów na rynku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Np. w markach premium fotel jest naszpikowany elektroniką i dzisiaj bardzo trudno jest zamówić mercedesa czy BMW ze sportowymi fotelami – tłumaczy Łukasz Domański z jednej z platform motoryzacyjnych. – Czas oczekiwania jest bardzo długi bądź wręcz niezdefiniowany! – dodaje.

To oznacza, że chcąc kupić nowy samochód, musimy uzbroić się w cierpliwość albo dostosować swoje wymagania do tego, co w tym momencie stoi na placu. Może więc warto zainteresować się samochodami używanymi?

Jednak tu także jest problem: – Rynek samochodów jest jak system naczyń połączonych: jeśli brakuje nowych samochodów, to automatycznie wydłuża się czas użytkowania samochodów używanych – wskazuje Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów Samochodowych. – Osoby, które planują kupno nowego samochodu, muszą na niego czekać dłużej, w związku z tym mamy coraz mniej używanych aut na rynku – wyjaśnia.

A może porzucony?

Jedną z opcji jest także kupno samochodu, który długo stoi na policyjnym parkingu. Jeśli nie zgłosi się właściciel, już po trzech miesiącach gmina może wystąpić o przejęcie auta, a potem wystawić je na licytację. – Warto jednak pamiętać, że w przypadku zakupu takiego pojazdu nie mamy kluczyków, pilota, by rozbroić alarm, ani tym bardziej papierów – tłumaczy Kuba Marcinowicz z Polskiego Radia Kierowców – Kupujemy kawał blachy, a dorobienie kluczyka, rozbrojenie alarmu itd. to mogą być ciężkie pieniądze – dodaje.


Posłuchaj

2:21
Czy warto kupić samochód porzucony? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlatego takimi samochodami interesują się przede wszystkim handlarze. Oni mają odpowiednie możliwości, aby przy stosunkowym niewielkim koszcie przebrnąć przez wymienione wcześniej problemy i uczynić z zakupu opłacalną inwestycję. Choć zdarzają się i takie sytuacje, że wkrótce po licytacji samochód trafia na szrot, gdyż przewidywany nakład kosztów jest za wysoki.

Samochód jako inwestycja?

Nowy samochód stał się dobrem bardzo poszukiwanym, może więc warto uczynić z niego inwestycję? – To dobry pomysł wyłącznie w przypadku samochodów wyjątkowych: zabytkowych lub tzw. youngtimerów, czyli mających 20-30 lat. W tej dziedzinie dużo zaczęło się dziać także w Polsce – radzi ekonomista Marek Zuber. – Mamy prawie zero na lokatach bankowych, na obligacjach skarbowych niewiele więcej i ci, którzy mają środki, próbują szukać różnych możliwości – tłumaczy.


Posłuchaj

4:32
W jaki samochód zainwestować? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autorzy materiałów reporterskich: Monika Suszek, Maciej Domański
Data emisji: 07.05.2021
Godzina emisji: 07.17, 07.24, 07.44

pr

Polecane