Zmiany w systemie sprawiedliwości a… dysonans poznawczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmiany w systemie sprawiedliwości a… dysonans poznawczy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere.com - CC0 Domena publiczna

W latach 50. XX wieku Leon Festinger stworzył pojęcie dysonansu poznawczego, według którego człowiek doświadcza psychicznego dyskomfortu, gdy jego myśli i sądy lub postawy i zachowania nie pokrywają się ze sobą. Co teoria amerykańskiego psychologa ma wspólnego z systemem sprawiedliwości w USA?


Posłuchaj

3:51
Co przeszkodziło, a co pomogło Jimmiemu Rayowi Bromgardowi w wyjściu na wolność?
+
Dodaj do playlisty
+

 

30 lat po odkryciu Festingera kryminalistykę raz na zawsze odmieniły testy DNA, a system sprawiedliwości musiał zmierzyć się z faktem, że umieścił w więzieniu naprawdę wielu niewinnych ludzi. – Część sędziów i prokuratorów stwierdziła, że pomyliła się i pozwoliła skazańcowi wrócić do domu, ale część pozostała przy swojej decyzji, więc wielu ludzi, mimo jawnych dowodów swojej niewinności, latami tkwiło za kratkami – mówiła Katarzyna Cygler.

Przykładem "skazanego za niewinność" był 18-letni Jimmy Ray Bromgard, który trafił do więzienia za gwałt, którego rzekomo się dopuścił, a wyszedł z niego dopiero po 15 latach. Mógł wyjść wcześniej, bo test DNA wykluczył jego winę, ale na drodze stanął mu dysonans poznawczy prokuratora.

– Prokurator stanowy Michael McGraff tak bardzo nie chciał pogodzić się z faktami, że niezgodność DNA skazanego z DNA sprawcy zaczął tłumaczyć sobie tym, że musiał być inny sprawca, co jest dowodem na to, że sprawcą jest nadal ten, który nie mógł być sprawcą – opowiada autorka audycji. – Morał z tego jest taki, że reformy uwierają, ale niechęć przyznania sobie prawa do błędu – jeszcze bardziej – podsumowała gość audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 12.21

kr


Polecane