Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema
Fragment okładki książki Stanisława LemaFoto: Shutterstock/creativeneko

Wszechświat, rozwój nauki i techniki, rola i zmiana społeczeństwa, a także ludzka natura to tematy, które w swoich dziełach poruszał Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania wielokrotnie wystawiane były w teatrach na całym świecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru i w piętnastą rocznicę śmierci pisarza pochyliliśmy się nad współczesnymi adaptacjami teatralnymi jego dzieł.

Stanislaw_Lem_663_364.jpg
Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

"Lem vs. P.K. Dick"

Czy to prawda, że drogi dwóch wielkich pisarzy - autora powieści "Solaris" i twórcy książkowego pierwowzoru "Łowcy androidów" - się spotkały? Co połączyło Stanisława Lema i Philipa K. Dicka poza tym, że obu zalicza się do kanonu światowej literatury science-fiction? Mariusz Pakuła w tym sezonie teatralnym wyreżyserował spektakl "Lem vs. P.K. Dick". W  rolach głównych występują Tomasz Schuchardt (P. K. Dick) i Jan Jurkowski (S. Lem).

- Z jednej strony jest to zestawienie dwóch różnych osobowości: Lema, statecznego ojca rodziny, prowadzącego mało przygodowe życie, naturalisty i nieprzejednanego ateisty a z drugiej Dick prowadzący życie hulaszcze, pięciokrotnie żonaty i uzależniony od rozmaitych substancji, balujący hipis - mówi reżyser w radiowej Jedynce. - Oboje są genialnymi twórcami science-fiction i obaj marzą o tworzeniu tzw. ambitnej literatury, bo w ich czasach ta literatura była traktowana jako literatura gorszego sortu, niższego gatunku - opowiada Mariusz Pakuła. 


Stanisław Lem FORUM 1200.jpg
Tydzień Stanisława Lema w Programie 1 Polskiego Radia

Spektakl grany jest w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, a na ten moment kolejne przedstawienia zaplanowane są na początek maja 2021 roku. 


Posłuchaj

42:32
Współczesne adaptacje teatralne dzieł Stanisława Lema (Kultura przy kawie/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Kongres futurologiczny" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie 

13 marca 2021 r. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbyła się premiera spektaklu "Kongres futurologiczny". Jak podkreśla reżyserka Agnieszka Jakimiak, spektakl jest próbą nawiązania dialogu z tekstem Stanisława Lema. - Wierzę, że pisarstwo Stanisława Lema było bardzo mocno zakorzenione w rzeczywistości politycznej, w której on mocno funkcjonował i często służyło jako krytyka systemu - uważa. - "Kongres futurologiczny" jest głęboko zakorzeniony w krytyce hipisów, krytyce anarchistów, która w jakiś sposób była bliska Lemowi w latach 70. - dodaje. 

Dwie teatralne realizacje "Solaris" 

W ostatnim roku powstały dwie teatralne realizacje dzieła "Solaris". Jedną z nich jest przedstawienie w Teatrze Ochota pt: "Solaris - wspomnienie z przyszłości" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Czy w ocenie reżyserki trudno jest przenieść twórczość pisarza na deski teatralne? - W twórczości Lema są utwory, które łatwo przenieść do teatru i te, które na pewno trudniej przenieść, np. lemowskie "Dialogi" - mówi. 

W zeszłym roku, podczas pandemii odbyła się premiera "Solaris" w Teatrze Ludowym w Krakowie. Za realizację odpowiadał Marcin Wierzchowski, a adaptację tekstu przygotowała Magdalena Drab. 

W audycji wspomnieliśmy także o dwóch nowych, tegorocznych filmach krótkometrażowych na podstawie dzieł Stanisława Lema -"Maska" i "Pokój". 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska 

Data emisji: 27.03.2021 r. 

Godzina emisji: 5.09

ans 

Polecane