Izrael nadal w politycznym impasie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Izrael nadal w politycznym impasie
Marcowe wybory w Izraelu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Roman Yanushevsky

Kolejne, czwarte w ciągu ostatnich kilku lat, wybory parlamentarne w Izraelu znów pozostawiły wiele znaków zapytania i potwierdzają impas polityczny, w jakim znalazło się to państwo. 


Xi Jinping Chińska Republika Ludowa 1200.jpg
Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

Skłonność do różnorodności

Izraelska centralna komisja wyborcza opublikowała 25 marca wieczorem ostateczne wyniki wtorkowych wyborów do parlamentu. Po raz kolejny zarówno premier Benjamin Netanjahu, jak i jego przeciwnicy nie mają większości potrzebnej do utworzenia stabilnej koalicji rządowej.

W 120-osobowym Knesecie partie prawicowe i ugrupowania żydów ultraortodoksyjnych popierające Netanjahu mają 52 miejsca, podczas gdy partie przeciwne premierowi mają 57 miejsc. Sytuująca się na prawo od Likudu partia Jamina i islamistyczny Raam nie poparli żadnej ze stron.

Skąd w tak skądinąd sprawnie zarządzanym kraju jak Izrael tak duży kłopot ze zorganizowaniem stabilnego parlamentu? – W systemie wyborczym Izraela mamy niski próg wyborczy. Poza tym istnieje tam pewna tradycja wielopartyjności. Trzecią kwestią jest skłonność Izraelczyków do bycia różnorodnymi. To odbija się na wyborach – odpowiedział Marcin Szydzisz z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu Premier Izraela Benjamin Netanjahu Foto: shutterstock.com

Chociaż koalicja z Jaminą wydaje się bardziej prawdopodobna, to jednak nie daje ona Netanjahu większości, ponieważ partia ta będzie mieć zaledwie 7 mandatów. Urzędujący szef rządu potrzebuje więc obu ugrupowań, by stworzyć niewielką większość, jednak współpraca między skrajną prawicą a islamistami wydaje się niemal niemożliwa. "Nie powstanie prawicowy rząd oparty na Raamie Mansura Abbasa. Kropka" – zadeklarował w czwartek na Facebooku szef skrajnie nacjonalistycznego Religijnego Syjonizmu, Becalel Smotricz.


Posłuchaj

52:46
Kolejne wybory parlamentarne w Izraelu. Koalicji nie będzie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

izrael wybory pap 1200.jpg
Wybory w Izraelu. Dr Zielińska: utworzenie koalicji będzie bardzo skomplikowane

Netanjahu z największymi szansami. Będzie rządził?

Potencjalnie możliwa, ale również trudna do wyobrażenia sobie ze względu na zróżnicowanie ideologiczne tzw. koalicja zmian, składająca się z partii centrowych, lewicowych i prawicowych, miałaby jedynie 58 głosów. Do wymaganej większości potrzebowałaby zatem poparcia Raamu lub Zjednoczonej Listy partii arabskich, ale już po opublikowaniu oficjalnych wyników poseł prawicowej i skonfliktowanej z Netanjahu partii Nowa Nadzieja, Jifat Szasza-Biton, powiedziała, że jej ugrupowanie nie przyłączy się do rządu wspieranego przez Zjednoczoną Listę. "Najprostszym rozwiązaniem będzie, jeśli Netanjahu, po nieudanej próbie zdobycia 61 miejsc w czterech wyborach, ustąpi i pozwoli innym wykonać ich pracę" – dodała Szasza-Biton.

Oficjalne wyniki zostaną przedstawione prezydentowi Reuwenowi Riwlinowi w najbliższą środę 31 marca. Riwlin następnie powierzy misję utworzenia nowego rządu temu kandydatowi, który ma największe szanse na zbudowanie stabilnego gabinetu. Zazwyczaj jest to lider zwycięskiej partii, w tym wypadku Netanjahu. Jeśli po tygodniach negocjacji nikomu nie uda się utworzyć większościowej koalicji, kolejne wybory odbędą się jeszcze w tym roku.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Goście:
 dr Paweł Pokrzywiński (doktorant Wydział Nauk Społecznych w Izraelu Uniwersytetu Wrocławskiego), dr hab. Marcin Szydzisz (Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego) Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 22.06

IAR/kr

Polecane