Skromny człowiek, którego sukcesy porywały tłumy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skromny człowiek, którego sukcesy porywały tłumy
Kazimierz GórskiFoto: Chris Niedenthal/PAP

Na początku marca minęła 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego: niezapomnianego trenera polskich piłkarzy, ojca największych sukcesów naszej reprezentacji. Z tego powodu odbyły się uroczystości, spotkania, imprezy i wystawy. Czy by ucieszyły pana Kazimierza... to już inna sprawa – był wszak niezwykle skromnym człowiekiem.


Blanik 1200 PAP.jpg
Sport nigdy nie był przygodą

Przy tej okazji imię Kazimierza Górskiego nadano pociągowi relacji Szczecin - Rzeszów. I nie przez przypadek słynny trener został patronem pociągu, który przemierza bez mała całą Polskę. Pan Kazimierz urodził się w roku 1921 we Lwowie, w kolejarskiej rodzinie. Kiedy po II wojnie światowej musieli to miasto opuścić, jego rodzina z pociągu wysiadła właśnie w Szczecinie. On sam trafił do Warszawy.


Posłuchaj

3:21
Kazimierz Górski (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kazimierz Górski. Serwis specjalny
KAZIMIERZ GÓRSKI.jpg

Skromność znakomitego trenera była wręcz legendarna. Kiedyś do jego niewielkiego mieszkania przy ul. Madalińskiego przyjechał Michel Platini, by wręczyć panu Kazimierzowi nagrodę. Francuz szybko zaczął się podejrzliwie rozglądać, by w końcu zadać zaskakujące pytanie: "Gdzie jest basen?". Okazało się, że ten znakomity piłkarz nie był w stanie sobie wyobrazić, że tak utytułowany trener nie ma dużej willi z basenem.

W willi z basenem Kazimierz Górski zamieszkał dopiero wtedy, gdy wyjechał do Grecji trenować tamtejsze kluby. Po namowach swojej żony, Marii, przyjął zaproszenie Panathinaikosu Ateny. – Tata zawsze bardzo cenił zdanie mamy – potwierdza syn trenera, Dariusz.

Narodziny Orłów Górskiego/YouTube Historia Polskiej Piłki


***
Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 8.38

pr

Polecane