Berlinale. Potwierdzenie klasy rumuńskiej kinematografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Berlinale. Potwierdzenie klasy rumuńskiej kinematografii
Rumuński reżyser Radu JudeFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W stolicy Niemiec ogłoszono listę zwycięzców głównego konkursu 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Tym razem statuetka Złotego Niedźwiedzia powędruje do Rumunii. Z powodu pandemii tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części.

Najbardziej pożądaną statuetkę otrzymał rumuński film "Bad Luck Banging or Loony Porn". Złotym Niedźwiedziem nagrodzony został obraz, który nosi wszelkie podstawowe cechy dzieła artystycznego  oświadczyło jury na końcu pierwszej z dwóch tegorocznych odsłon Berlinale. Media piszą o "przenikliwej satyrze, bezlitośnie obnażającej bigoterię dzisiejszych społeczeństw". 


Posłuchaj

51:07
Berlinale. Podsumowanie pierwszej części festiwalu (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 To nie jest niespodzianka. Od samego początku, kiedy odbył się wirtualny pokaz tego filmu, jego reżyser Radu Jude był wymieniany jako jeden z największych faworytów do triumfu. To też kolejne potwierdzenie faktu, że rumuńska kinematografia jest dziś jedną z najciekawszych, o ile nie najciekawszą spośród wszystkich europejskich kinematografii  mówi krytyk filmowy Kuba Armata.

Gość Ryszarda Jaźwińskiego podkreśla, że "to pierwszy film, który w tak bezpośredni sposób odnosi się do doświadczenia lockdownu".  Bohaterowie noszą maseczki, starają się zachować społeczny dystans. Mamy tu sceny, w których są oni wyraźnie podenerwowaniu, wykazują się brakiem cierpliwości, a to skutki, które za sprawą pandemii odczuwa każdy z nas  dodaje krytyk. 


Kadr z filmu "Bad Luck Banging or Loony Porn" Kadr z filmu "Bad Luck Banging or Loony Porn" (mat. prasowe)

Jedną z laureatek Srebrnych Niedźwiedzi za najlepszą rolę pierwszoplanową jest Niemka Maren Eggert, która w melancholijnej komedii "Ich bin Dein Mensch" wcieliła się w rolę badaczki, spędzającej trzy tygodnie z robotem, zaprogramowanym według jej potrzeb. Wielka Nagroda Jury powędrowała z kolei do japońskiego reżysera Ryusuke Hamaguchiego za film "Wheel of Fortune and Fantasy", określany mianem "ody do kobiet". Polskim akcentem była pozakonkursowa prezentacja projektu Jana Komasy "Słońca blask".

Wheel of Fortune and Fantasy | Official Trailer | Berlinale 2021 / Berlinale - Berlin International Film Festival

W tym roku z powodu pandemii festiwal Berlinale został rozdzielony na dwie części. Pierwsza była przeznaczona wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i wąskiej grupy dziennikarzy. Uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody, odbędzie się w czerwcu.

Ponadto w audycji:

  • premiera polska – animacja: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego – wypowiedzi twórców;
  • Złote Globy 2021: podsumowanie, najważniejsi laureaci;
  • spotkanie z aktorem Mateuszem Grydlikiem z okazji światowej premiery "Misji Ulji Funk", konkursowego filmu tegorocznego Berlinale;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor audycji: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 6.03.2021
Godzina emisji: 18.07

IAR/mk

Polecane