"Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" – pojedynek osobowości na korcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" – pojedynek osobowości na korcie
Shia LaBeouf jako John McEnroe i Sverrir Gudnason jako Björn Borg w filmie "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" w reżyserii Janusa MetzaFoto: mat. promocyjne

– Jest to historia nie tylko dla fanów tenisa. Nawet znając tę historię, "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" ogląda się w napięciu. To zarówno świetny film psychologiczny, jak i film sportowy – mówiła w Trójce filmoznawczymi Izabela Wierzbińska. Debiutancki obraz Janusa Metza z 2017 roku znów jest dostępny dla kinomanów, tym razem w sieci. 

"Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" zabiera widza na Wimbledon w  1980 roku. Cały świat wstrzymuje oddech – rozpoczyna się finałowy mecz. Björn Borg (w tej roli Sverrir Gudnason), najlepszy tenisista na świecie, będzie bronił po raz piąty tytułu mistrza. Chłodny, opanowany i skuteczny – jest ulubieńcem publiczności. Nikt jednak nie wie o dramacie rozgrywającym się poza kortem: niespełna 24-letni tenisista jest fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi, które rujnują także jego życie prywatne. Przeciwnik Borga to 20-letni John McEnroe (Shia LaBeouf), porywczy i wybuchowy, zdeterminowany, by zająć miejsce swojego dotychczasowego idola. Jaką cenę może mieć sukces.


Posłuchaj

50:20
Historia legendarnego meczu w debiucie fabularnym Janusa Metza (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

–"Borg/McEnroe" jest historią pojedynku pomiędzy osobowościami i dwoma sposobami przygotowywania się do gry. Borg był bardzo ułożony,  a McEnroe miał zupełnie inne podejście. Wybuchy McEnroe zaburzały spokój Borga – opisywała Izabela Wierzbińska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – To, co dzieje się pomiędzy nimi na korcie, jest naprawdę fascynujące i doskonale pokazane przez aktorów. To też film nakręcony sprawnie warsztatowo, niesamowicie budujący napięcie – oceniła filmoznawczyni.

Pierwszy fabularny obraz duńskiego reżysera Janusa Metza otrzymał dwie nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej – do nagrody dla najlepszego aktora oraz do nagrody publiczności. Ponadto film zdobył nagrodę w konkursie debiutów reżyserskich na festiwalu Camerimage. 

"Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" od piątku 29 stycznia można oglądać online na platformie MOJEeKINO.PL.

BORG/MCENROE. MIĘDZY ODWAGĄ A SZALEŃSTWEM - zwiastun PL - 27.10.2017/Multikino

W audycji ponadto:

  • spotkanie z aktorem Wojciechem Solarzem – rozmowa o najnowszych rolach w filmach "Jak zostać gwiazdą" Anny Wieczur-Bluszcz (w sieci, aktualnie premiera DVD i Blu-ray) oraz "Amatorzy" Iwony Siekierzyńskiej (zapowiadana na wiosnę premiera w kinach);
  • premiera polska w sieci: "Banksterzy" w reżyserii Marcina Ziębińskiego – wywiady z odtwórcami głównych ról: Katarzyną Zawadzką i Antonim Królikowskim;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Izabela Wierzbińska (filmoznawczyni), Wojciech Solarz (aktor), Katarzyna Zawadzka (aktorka), Antoni Królikowski (aktor)
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 16.08

mat. promocyjne/kr

Polecane