"Deszcze niespokojne" z archiwalnej szafy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Deszcze niespokojne" z archiwalnej szafy
Serial "Czterej pancerni i pies"Foto: archiwum

Zakamarki magazynów i szaf w archiwach skrywają wiele tajemnic. Jakiś czas temu natrafiono tam na oryginalne taśmy z nagraniami muzyki do słynnego serialu "Czterej pancerni i pies". Teraz zostały cyfrowo odnowione i wydane na płycie "Muzyka z małego i wielkiego ekranu"!

Kłótnie o to, kto będzie należał do podwórkowej załogi Rudego 102, kto w niej będzie Jankiem, a kto Gustlikiem należały do codziennych problemów polskich chłopców końca lat 60. i początku lat 70. Podobne spory toczyły dziewczynki: w tym wypadku chodziło o wybór między Marusią a Lidką. To właśnie do tego odnosiły się słowa "Za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał..." ze słynnej "Autobiografii" zespołu Perfect. Ale za to wszyscy zgodnie śpiewali: "My czterej pancerni, powrócimy wierni: Rudy i nasz pies!"


Posłuchaj

2:34
Odnaleziono oryginalne taśmy z muzyką do serialu "Czterech pancerni i pies" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wiedzieliśmy, że mamy kilkaset taśm z muzyką i efektami dźwiękowymi, ale nie do końca wiedzieliśmy, co na nich jest – przyznaje Robert Banasiak, szef wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych. To, co znaleziono, przeszło jednak jego najśmielsze oczekiwania. – To naprawdę niezwykle przeżycie, móc posłuchać oryginalnych nagrań z głosem dyrygenta lub kilku wersji tego samego utworu – przyznaje.

Piosenka radiotelegrafistki (original video & sound)/YouTube Иван Бунин 


Muzykę do "Czterech pancernych..." znaleziono w całości. To szczęście, bo nie w każdym przypadku tak było: – W pudełku z muzyką Wojciecha Kilara było nagranie... meczu hokejowego z lat 60.! – mówi Michał Wilczyński z GAD Records specjalizującego się w archiwalnych nagraniach, który brał udział w poszukiwaniach i renowacji nagrań.

Edmund Fetting – Ballada o pancernych (CD "Czterej pancerni i pies (OST)")/YouTube GAD Records


Wszystkie kompozycje instrumentalne oraz dwie ballady, w tym słynna piosenka telegrafistki, zostały wydane na płycie CD. W przyszłym roku ukaże się także edycja na płycie winylowej.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski 
Data emisji: 07.12.2020
Godzina emisji: 7.25

pr

Polecane