Czy biurowce przetrwają pandemię?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy biurowce przetrwają pandemię?
Warszawskie wieżowceFoto: pixabay.com/Arcaion

Jaka jest przyszłość biurowców, kiedy wreszcie pandemia się skończy? To pytanie zadają sobie nie tylko deweloperzy i architekci, ale także pracownicy biurowi. Tylko w samej Warszawie łączna powierzchnia nowych biur wynosi ponad 800 tys. m2. Eksperci przewidują, że część nowych biurowców być może zostanie zaadaptowana na... przestrzenie mieszkalne. I to niemałe!


shutterstock_praca nadgodziny 1200.jpg
Trudny powrót z domów do biur

Od 10 miesięcy większość pracowników biurowych pracuje w trybie zdalnym. To sprawia, że biurowce w praktyce pozostają puste. Nie całkowicie, gdyż niektórzy urzędnicy pracują w trybie hybrydowym. Jednak mimo to ich pracodawcy, a także deweloperzy, mają o czym myśleć.


Posłuchaj

4:00
Biurowce zmienią się w apartamentowce? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Budynek świeci pustkami. Myślę, że jest mniej niż pięć procent pracowników, którzy tu byli. Pozostali jedynie ci, którzy nie mieli warunków w domach, albo potrzeba biznesowa była taka, że musieli przyjść do biura – mówi pan Piotr, pracujący w jednym z warszawskich biurowców.

Obecna sytuacja spowodowała, że niektóre firmy całkowicie zrezygnowały z wynajmowania powierzchni biurowych. – Firma, która dzieliła z nami tę powierzchnię, po prostu zakończyła umowę. Minęło wiele miesięcy, a żadna nowa firma nie pojawiła się w tym miejscu – mówi pan Piotr.

Jerzy Węglarz, specjalista ds. wynajmu biur uważa, że przyszłość należy do biurowców oferujących przestrzenie flexi: – Chodzi o długość zawieranych umów oraz łatwość wejścia i wyjścia z danego kontraktu najmu. Wiele firm wybiera biura, które dają możliwość zmniejszenia bądź zwiększenia powierzchni – tłumaczy.

Pojawiają się także pierwsze próby przerobienia niewynajętych powierzchni biurowych na mieszkania: – Byłyby z tego ekstra apartamenty w stylu loftowym, po kilkaset metrów. Jednak najpierw trzeba powydzielać te powierzchnie, dobudować łazienki, kuchnie, co na pewno generowałoby spory koszt – ocenia Jerzy Węglarz. – Byłoby też sporym wyzwaniem dla projektantów – dodaje.

Zobacz budowę wieżowca, który odmieni krajobraz Warszawy [Europa z powietrza]/YouTube National Geographic Polska


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 17.17

pr

Polecane