Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online
PlakatFoto: Mat. prasowe

Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.


dwóch papieży 1200.jpg
Camerimage. Filmowi goście Trójki

Formuła online w kontekście festiwali filmowych była jeszcze niedawno całkowitą nowością, teraz stała się konieczną codziennością. Wymaga to pewnego przyzwyczajenia i zmiany niektórych nawyków zarówno od twórców, jak i od jurorów oraz widowni.


Posłuchaj

51:15
Festiwale online (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

– Ważnym elementem było wspólne oglądanie filmów, reakcje na gorąco, interakcja z innymi jurorami. Teraz musimy filmy oglądać oddzielnie, a dopiero potem dyskutujemy. To nie było bardzo skomplikowane technologicznie, natomiast jeśli to spotkanie jurorów odbywało się na żywo, byłoby dłuższe, inaczej przebiegało – tłumaczy reżyser Grzegorz Jaroszuk, juror Konkursu Etiud Studenckich tegorocznego Festiwalu Camerimage.

– W konkursie etiud obejrzeliśmy 21 krótkich filmów z całego świata. To była prawdziwa przyjemność, gdyż wszystkie etiudy były na wysokim poziomie i nie było żadnego złego czy źle zrobionego filmu. Dotyczy to zarówno scenariusza, jak i zdjęć, które przecież na naszym festiwalu są najważniejsze – ocenia Grzegorz Jaroszuk.

Poza tym w audycji:

  • Her Docs Online – minifestiwal filmowy w sieci (21-25.11.2020), rozmowa z Weroniką Adamowską, współorganizatorką festiwalu, zapowiedź premier dokumentalnych;
  • 22. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" w wersji wirtualnej (23-29.11.2020) – rozmowa z Jolantą Dygoś, dyrektorem festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Grzegorz Jaroszuk (reżyser, juror Konkursu Etiud Studenckich 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage), Weronika Adamowska (współorganizatorka festiwalu Her Docs Online), Jolanta Dygoś (dyrektor festiwalu Kino na Granicy).
Data emisji: 21.11.2020
Godzina emisji: 16.05

pr

Polecane