Święto Niepodległości 2020 w domu. Jak spędzić ten czas?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Święto Niepodległości 2020 w domu. Jak spędzić ten czas?
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Joanna Dorota

Edukacja, praca, rozrywka, a do tego również spotkanie towarzyskie, a nawet świętowanie – wszystko to przeniosło się przed ekrany. Może więc to wyjątkowe Święto Niepodległości spędzić inaczej niż zwykle? – Warto zastanowić nad tym, co dobrego ładuje nas energią. To jest nam teraz bardzo potrzebne – mówi Marzena Jankowska, psycholog i ekspert Wyższej Szkoły Bankowej. 

Posłuchaj

2:56
Jak spędzić wyjątkowe Święto Niepodległości zdrowo i mądrze (Audycja specjalna/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Coś zupełnie nowego

Wiele uroczystości będziemy mogli śledzić właściwie tylko online, a i na co dzień większość z nas przez długi czas patrzy w ekrany. Rozmówczyni Moniki Suszek zachęca do przerwania tej rutyny.

– Nowym, ale bardzo zdrowym i edukacyjnym z punktu widzenia poznawania samego siebie, byłoby doświadczanie czegoś zupełnie nowego, a przy okazji dobrego dla zdrowia – wyjaśnia psycholog. – Dla mnie takim naturalnym i oczywistym elementem kreatywności jest po prostu pozwolić się poprowadzić w zabawie moim dzieciom – dodaje.

1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Zabawa z dziećmi to prawdziwy sprawdzian dla wyobraźni, ale też doskonała okazja do nauki. Sposób na połączenie świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości z rysowaniem zdradziła rysowniczka i psycholog Agata Jakuszko.

Litera czy… głowa generała?

– Jest taki, że trik, że z literki można narysować dosłownie wszystko. Pokazuję dzieciom jak rysować literkę "U" i pytam: co my teraz z tego zrobimy? To może być na przykład głowa generała lub pułkownika. Pytam: czy wiecie, kim jest pułkownik? Zaczynam im tłumaczyć, jednocześnie rysując. To okazja dla nas, żeby opowiedzieć troszkę, jak to wyglądało w dawnych czasach – opowiada rysowniczka.

Marcińscy i ich przygoda z historią radia

Ciekawych pomysłów na łączenie rozrywki ze zdobywaniem wiedzy o polskiej historii dostarczają także gry planszowe i komputerowe. Jedną z nich jest interaktywna, multimedialna gra online "Tak zmienił się świat" – główna atrakcja tegorocznej edycji "Przystanku Niepodległość". Bohaterami gry stworzonej z inicjatywy Muzeum Historii Polski jest rodzina Marcińskich, która z pomocą magicznego pudełka udaje się w podróż, ukazującą poszczególne etapy postępu technologicznego radia. 

.

Rozgrywki odbywają się w dniach 11-15 listopada 2020 roku za pośrednictwem aplikacji internetowej. Projektowi partneruje Polskie Radio, które w tym roku obchodzi 95-lecie swojego istnienia.

15. Przystanek Niepodległość - spot 30'/MuzHPtv

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadząca: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 11.11.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Polecane