Z wykrywaczem, w poszukiwaniu dobrego poniedziałku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z wykrywaczem, w poszukiwaniu dobrego poniedziałku
Przy pomocy wykrywacza metalu można odnaleźć cenne i zabytkowe przedmiotyFoto: Angyalosi Beata/Shutterstock

Czy i gdzie można znaleźć dobry początek tygodnia? Małgorzata Łukowska i Łukasz Ciechański postanowili poszukać dobrego poniedziałku w trójkowym ogródku. Aby zwiększyć swoje szanse, zaprosili do pomocy prawdziwego poszukiwacza wyposażonego w odpowiedni sprzęt.

Sprawa wydaje się prosta: typujemy teren, bierzemy wykrywacz metali i ruszamy na poszukiwania fascynujących skarbów. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, gdyż podlega prawnym ograniczeniom. 


Posłuchaj

3:05
Poszukiwacz skarbów w trójkowym ogródku cz.1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wykrywacz każdy może kupić, jednak nie każdy może z nim chodzić i go używać. Do tego potrzebne jest zezwolenie właściciela gruntu oraz konserwatora zabytków – tłumaczy Mariusz Chodowiec, pasjonat zajmujący się poszukiwaniem skarbów. Za nie przestrzeganie prawa w tym zakresie grozi nawet do 8 lat więzienia! 


Posłuchaj

1:57
Poszukiwacz skarbów w trójkowym ogródku cz.2 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Wykrywacz metali wygląda jak kij z uchwytem na jednym końcu i kółkiem na drugim. W tym kółku znajduje się cewka, dzięki której można wykryć znajdujące się pod powierzchnią ziemi przedmioty metalowe. Najtańsze wykrywacze kosztują już ok. 600 zł. Cena tych bardziej skomplikowanych, silniejszych i lepiej wyposażonych może sięgać kilku tysięcy. 

– Najczęściej znajduje się monety polskie lub rosyjskie. Te drugie z czasów zaborów – opowiada Mariusz Chodowiec. I potwierdza, że sporo znalezisk, całkowicie współczesnych, można trafić w sezonie na nadmorskich plażach. – Ale tam są ograniczenia godzinowe: to dozwolone od godz. 19 wieczorem do 7 rano – ostrzega.

Poszukiwacze skarbów w Zabłociu Kozłowskim/YouTube MAZURSKIE TAJEMNICE

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Gość: Mariusz Chodowiec (pasjonat, poszukiwacz skarbów)
Data emisji: 26.10.2020
Godziny emisji: 7.16, 7.22

pr

Polecane