"Tyrmand. Pisarz o białych oczach" – biografia człowieka o tysiącu twarzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tyrmand. Pisarz o białych oczach" – biografia człowieka o tysiącu twarzy
Leopold Tyrmand podczas I Festiwalu Jazzowego w 1956 r., którego był pomysłodawcąFoto: PAP/Janusz Uklejewski

– Leopold Tyrmand pokazał w XX wieku, że można być wolnym niezależnie od okoliczności i Marcel Woźniak, podążając jego śladami, pokazuje nam, że to wszystko prawda – mówi Mateusz Matyszkowicz.


"Tyrmand. Pisarz o białych oczach" Marcela Woźniaka "Tyrmand. Pisarz o białych oczach" Marcela Woźniaka

"Tyrmand. Pisarz o białych oczach" to podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. Reporterska opowieść o legendzie Warszawy i autorze "Złego" to historia znikania i powrotów. Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połknęli Złego w jedną noc.


Posłuchaj

2:09
Biografia Leopolda Tyrmanda oczami Marcela Woźniaka (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego. Jest w niej rzeźbiarka, która lepi Tyrmanda z gliny. Jest dziennikarz, którego od Tyrmanda dzieli śnieżyca. Jest siwy autostopowicz, Zbyszek Herbert, agenci CIA, Sławomir Mrożek i człowiek gotowy pisać o Tyrmandzie arię operową. Jak potoczą się ich losy? Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i tajemnicze zdjęcie sprzed wojny. I jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 6.35

materiału prasowe/ml

Polecane