W zdrowym ciele zdrowy… mózg. Aktywność fizyczna a praca umysłu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W zdrowym ciele zdrowy… mózg. Aktywność fizyczna a praca umysłu
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Grinbox

Stadion, teatr, świątynia – to starogrecka Triada, która była synonimem harmonijnego życia. Sport od zawsze fascynował, zwykle jednak kojarzony był z budowaniem tężyzny fizycznej. Współczesne badania pozwalają sprawdzić w jaki sposób wpływa on nie tylko na nasze mięśnie, ale też na nasz mózg.


Posłuchaj

3:39
Jak sport wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Badania przeprowadzone przez prof. Charlesa Hillmana z Uniwersytetu Illinois dowodzą, że dzieci, które regularnie ćwiczą, wykazują większe zdolności koncentracji i szybciej przyswajają wiedzę. Z kolei z tych wykonanych przez Johna Reynoldsa i Charlesa Nicholsona wynika, że dzieci, które brały udział w ćwiczeniach fizycznych, mają lepszą pamięć i uzyskują lepsze wyniki w rozumieniu tekstu czytanego.

Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/isa yurtsever Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/isa yurtsever

Sport sprawia również, że nasz mózg zaczyna wytwarzać pewne substancje. – To przede wszystkim serotonina i adrenalina, czyli substancje, które zwiększają naszą motywację i poczucie szczęścia, ale także obniżają poziom bólu, przez co możemy np. biegać dłużej i z większą intensywnością – wyjaśnia dr Natalia Grzebisz ze Szkoły Głównej Turystyki Hotelarstwa Vistula. Ponadto, koktajl złożony z adrenaliny dopaminy i endorfin wprowadza nasz mózg w stan euforii i sprawia, że chcemy uprawiać sport coraz częściej i coraz wyższe stawiamy sobie wyzwania.

Aktywność fizyczna dotlenia mózg, poprawia krążenie, usuwa napięcie, daje organizmowi poczucie spełnienia, ukojenia i satysfakcji. Wspiera też leczenie chorób neurologicznych oraz tych, które dotyczą naszej psychiki.

– Demencja i Alzheimer są to choroby, które wskazywane są u osób starszych, ale z drugiej strony warto powiedzieć, że u dzieci z otyłością czy nadwagą funkcje poznawcze są dużo słabsze, aniżeli u dzieci z prawidłową masą ciała – podkreśla ekspertka.

Trening mózgu – kiedy jest skuteczny? - dr Edyta Bonk/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 14.34

kr

Polecane