Prof. Marcin Gmys gościem Mariusza Owczarka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Marcin Gmys gościem Mariusza Owczarka
Marcin GmysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

17 października 1849 roku w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. W dniu 171 rocznicy śmierci najwybitniejszego polskiego kompozytora rozmawialiśmy z prof. Marcinem Gmysem, dyrektorem Radia Chopin.

W tym roku miał się odbyć kolejny Konkurs Chopinowski. Niestety, z powodu panującej pandemii wydarzenie przeniesiono na rok przyszły.

– Konkurs właśnie dobiegałby końca. Miejmy nadzieję, że w 2021 się on odbędzie, bo obserwując to, co dzieje się w tej chwili na świecie, wcale nie można mieć 100 proc. pewności. Odbywa się jednak szereg wydarzeń zastępczych z Festiwalem Przed Konkursem na czele – mówi prof. Gmys.

Cykl 10 koncertów rozpoczął się 1 października – w dniu, na który pierwotnie zaplanowano inaugurację konkursu. Jako pierwszy wystąpił zwycięzca z 2015 roku Seong-Jin Cho. W kolejnych dniach usłyszeliśmy także recitale Nelsona Goernera, Lukasa Geniušasa, Marca Laforêt, Yulianny Avdeevej, Philippe Giusiano, Gabrieli Montero, czy niesamowitego Olliego Mustonena.


Posłuchaj

4:21
Rozmowa z prof. Marcinem Gmysem w 171. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina (Około południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na 17 października zaplanowano tradycyjny koncert w Bazylice św. Krzyża. W programie występy Szymona Nehringa i Jana Englera.

Cykl uzupełniają dwa koncerty fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina w interpretacji Kevina Kennera z akompaniamentem Apollon Musagète Quartett i kontrabasisty Sławomira Rozlacha.

Before the Grand Competition - Master Recitals/Chopin Institute

Radio Chopin będzie miało jednak powody do radości. Wielkimi krokami nadchodzi kolejna rocznica istnienia programu.

– 11 listopada świętować będziemy trzecią rocznicę powołania do życia naszej anteny. Solidnie szykujemy się na ten dzień. Szykujemy pewną niespodziankę do zobaczenia online, ale nie będę jeszcze zdradzał, kto się wtedy pojawi. Zapraszamy jednak do słuchania przez cały dzień, od rana do wieczora – zachęca dyrektor Radia Chopin.

***

Tytuł audycji: Około południa
Prowadzi: Mariusz Owczarek
Gość: prof. Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 12.26

mat. prasowe/ml


Polecane