81. rocznica "IV rozbioru Polski" – jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
81. rocznica "IV rozbioru Polski" – jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?
17 września 1939 - wojska ZSRR zajmują wschodnie tereny PolskiFoto: PAP/CAF-archiwum

81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Masowe represje, zbrodnia katyńska, deportacje na Syberię i utrata połowy terytorium – to najważniejsze konsekwencje sowieckiej agresji.

Armia Czerwona zaatakowała Polskę niespodziewanie, a dysproporcja sił była bardzo duża. – To były ogromne siły: 17 września wkracza ponad 600 tys. żołnierzy, ale oprócz tego około 5 tys. czołgów, wozów opancerzonych i ponad 3 tys. samolotów. A nasze siły na wschodzie były znikome, ponieważ absolutna większość armii polskiej była zaangażowana w walce przeciwko Niemcom – wylicza dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.


Posłuchaj

4:40
17 września 1939 r. Związek Sowiecki zdradziecko zaatakował Polskę (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zdradziecki atak Sowietów na Polskę, to efekt wcześniejszego paktu Ribbentrop-Mołotow, jego bezpośrednia realizacja i dobicie Polski od wschodu – tłumaczy Adam Chlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. – Sowieci twierdzili, że przyszli na pomoc uciśnionym Białorusinom i Ukraińcom. Potem przeprowadzili sfałszowane wybory do rad tych krajów – dodaje.

"

🟥 Tak zaczęła się wojna z sowietami❗ ⬇ Ten dokument pokazujemy polskiej opinii publicznej po raz pierwszy⬇ Moskwa 17...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Środa, 16 września 2020

Po ataku na nasz kraj Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tys. kilometrów kwadratowych, zamieszkany przez około 13 mln osób. Wśród nich było około 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.


Posłuchaj

3:43
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w co roku w dniu Sowieckiej agrasji na Polskę (Do Trójki zaprasza Michal Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

W sumie w głąb Związku Sowieckiego wywiezionych zostało kilkaset tysięcy Polaków. Konsekwencją agresji sowietów była również zbrodnia katyńska, w ramach której, z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 roku zamordowali około 22 tys, polskich jeńców - oficerów, policjantów, urzędników, naukowców, lekarzy, którzy zostali wzięci do niewoli po 17 września 1939 roku.

Uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, 17 bm. w Warszawie  Foto: PAP/Tomasz Gzell Uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, 17 bm. w Warszawie Foto: PAP/Tomasz Gzell

Dziś żyje już coraz mniej świadków tamtych wydarzeń. Dlatego tak ważne są wspomnienia ludzi, którzy mogą dać świadectwo temu, co wtedy się stało. W warszawskim Domu Spotkań z Historią odbyło się cykliczne spotkanie "Opowieści z Kresów - wobec czerwonej gwiazdy. Mieszkańcy Lwowa w jesieni 1939".


Posłuchaj

2:29
Mieszkańcy Lwowa wspominają Sowiecką inwazję na Polskę (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przedstawiciele ambasady RP w Moskwie złożyli kwiaty na Łubiance, obok Kamienia Sołowieckiego, który jest symbolem męczeństwa ofiar stalinowskich represji. Polscy dyplomaci pracujący w Rosji uczczą pamięć ofiar sowieckiej napaści z 17 września 1939 roku: za pośrednictwem portali społecznościowych i mediów elektronicznych przypomną dziś Rosjanom o sowieckich zbrodniach popełnionych wobec polskiego narodu. – Chcemy oddać hołd tym naszym rodakom ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej, którzy w następstwie sowieckiej agresji z 17 września 1939 roku stali się ofiarami zsyłek i mordów – poinformowali przedstawiciele polskiej ambasady w Moskwie.

***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorzy materiałów reporterskich: Monika SuszekWitold Banach, Małgorzata Wosiek
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 7.40, 7.49, 8.41

pr/kr

Polecane