Najkrótsze opowiadania świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najkrótsze opowiadania świata
Andrzej MastalerzFoto: Jakub Sadowski

Jesienią tego roku sprawdzamy, jak brzmią na naszej antenie, wcześniej nieprezentowane małe formy prozatorskie. Wybraliśmy klasyków z różnych epok. Dwudziestolecie międzywojenne reprezentował Bruno Schulz. Z powojennej literatury wybraliśmy najkrótsze opowiadania świata, czyli miniatury Sławomira Mrożka.

Zaczęliśmy od wczesnych jego opowiadań. Teraz proponujemy humoreski z lat 80’, zebrane w tomiku "Czekoladki dla Prezesa". Łączy je tytułowy Prezes, postać symboliczna dla urzędniczego światka minionej epoki. To "guru" – ówczesny autorytet – mógł to być "samiec Alfa" – ojciec, mąż, kierownik, dyrektor czy wreszcie prezes – figura dominująca w patriarchalnych układach. Charakterystyczne jest, że towarzyszą mu, podlegający mu: Księgowy, Magazynier, Kasjer itd. Żadnych kobiet! Może – szczęśliwie:) 

***

Krócej, zarazem lepiej,  nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, "całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś". Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i prze-zabawne opowiadania , zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać? 

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 "odcinków" Mrożkowych miniatur, które będziemy prezentowali od poniedziałku12 paźziernika.

Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas trwania naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90. rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora "Tanga".

Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz Barbara Marcinik i Andrzej Mastalerz

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – "nasza ekipa"!

Dobrej zabawy, kosztem "minionej epoki"!

Barbara Marcinik.

***

Do słuchania codziennie, od poniedziałku (12 października) o godz. 11.45 zaprasza Barbara Marcinik oraz ekipa: Renata Szewczak, Magda Trzaska i Kuba Sadowski.

Polecane