Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.
"Żużel", reż. Dorota KędzierzawskaFoto: mat. promocyjne

Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.

Wiele ze wspomnianej trzynastki filmów konkursowych miało swoją premierę jeszcze przed pandemią. To uznane już  tytuły z "Bożym Ciałem" Jana Komasy, z "Ikarem. Legendą Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, z "Mową ptaków" Xawerego Żuławskiego, "Panem T." Marcina Krzyształowicza czy "Obywatelem Jonesem" Agnieszki Holland na czele.

Posłuchaj

50:05
Różnorodność tematyczna, gatunkowa i formalna. Jerzy Armata o konkursowej selekcji 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

34. Tarnowska Nagroda Filmowa 1200.jpg
34. Tarnowska Nagroda Filmowa

 

Jak podkreśla Jerzy Armata, wiele z nich nie zdążyło mieć swojej premiery. Jednym z takich obrazów jest "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej  – Pokaz z Tarnowie będzie, mówiąc górnolotnie, światową premierą. To film, który w dużej mierze był realizowany właśnie w Tarnowie, który słynie nie tylko z Tarnowskiej Nagrody Filmowej, ale i drużyny żużlowej – zaskakuje gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Tarnowska Nagroda Filmowa Foto: mat. prasowe Tarnowska Nagroda Filmowa Foto: mat. prasowe

W ramach pozakonkursowych projekcji tegorocznej edycji przedstawione zostaną dwa tytuły zrealizowane w coraz popularniejszej formule koprodukcji. Wśród nich nowy film Agnieszki Holland "Szarlatan", który miał swoją światową premierę podczas ostatniego Berlinale oraz nagrodzona na warszawskim festiwalu "Kino Dzieci" animacja "Jakub, Mimmi i gadające psy" Edmundsa Jansonsa. Ponadto, premierowo odbędzie się projekcja filmu "Powroty" tarnowskiego twórcy Bogusława Kornasia.

Szarlatan (2020), reż. Agnieszka Holland, oficjalny zwiastun PL, w kinach od 9 października/GutekFilm

W audycji ponadto:

  • Rozmowa z Magnusem von Hornem, autorem filmu "Sweat" (jedynego polskiego filmu w tegorocznej selekcji canneńskiej);
  • Rozmowa z Juliuszem Machulskim, laureatem nagrody za całokształt twórczości tegorocznego festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa;
  • Aktualności filmowe;
  • Muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Jerzy Armata (krytyk filmowy i dyrektor artystyczny 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa), Magnus von Horn (autor filmu "Sweat"), Juliusz Machulski (reżyser i producent filmowy, scenarzysta, aktor)
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 16.07

mat. prasowe/kr

Polecane