Biegowa lekcja historii – 7. Bieg Zdobycia PAST-y

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biegowa lekcja historii – 7. Bieg Zdobycia PAST-y
Budynek PAST-yFoto: Shutterstock/irena iris szewczyk

– Zachęcamy do zapisów każdego, kto ma silne kolana i będzie chciał oddać hołd bohaterom wielkiego zrywu z 1944 roku – mówi Karol Adamaszek, organizator Biegu Zdobycia PAST-y, który w tym roku odbędzie się 22 sierpnia.

Już po raz siódmy Aktywna Warszawa zorganizuje wspólnie z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego Bieg Zdobycia PAST-y.

Rywalizacja w budynku PAST-y polegała będzie na wbiegnięciu na 9. piętro charakterystycznego gmachu przy ul. Zielnej 39, który podczas drugiej wojny światowej zajmowała Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna.


Posłuchaj

4:44
Bieg Pasty po raz 7. (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niezwykła lekcja historii

Wydarzenie sportowe upamiętnia właśnie bohaterskie walki powstańcze o zdobycie tego budynku. W ubiegłym roku, tradycyjnie zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim, m.in. Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Stanisław Brzosko, który w 1944 roku walczył w batalionie "Kiliński”.

Youtube/wRealu24

Bieg Zdobycia PAST-y stał się niezwykłą lekcją historii i okazją do spotkania z bezpośrednimi uczestnikami zrywu sprzed 75 lat. Jednak w tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną i troskę o zdrowie Bohaterów z 1944 r. takie spotkanie prawdopodobnie nie będzie możliwe.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Karol Adamaszek (Aktywna Warszawa)
Data emisji: 13.08.2020 
Godzina emisji: 17.24

mat. prasowe/ml

Polecane