Ekspert: odcięto komunikację na Białorusi i trudno liczyć na szybkie pojawienie się nowych liderów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekspert: odcięto komunikację na Białorusi i trudno liczyć na szybkie pojawienie się nowych liderów
Protesty powyborcze w Mińsku Foto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

– Opozycja białoruska jest jak hydra, na miejsce odrąbanej głowy wyrastają kolejne, ale na pojawienie się nowych liderów potrzeba czasu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartek Tesławski z portalu Na Wschodzie, odnosząc się do wyjazdu Swiatłany Cichanouskiej z Białorusi.


mid-epa08594455 (1).jpg
Kamil Kłysiński: Putin szybko pogratulował Łukaszence i przekazał mu sugestywny komunikat

Kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w opublikowanym we wtorek nagraniu wezwała Białorusinów do przestrzegania prawa i niewychodzenia na ulice. Odezwę czytała z kartki, nie spoglądała w kamerę. Jej współpracowniczka twierdzi, że wypowiedź nagrano w Centralnej Komisji Wyborczej.


Posłuchaj

9:32
Wybory na Białorusi (Trójka / 3 strony świata)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska została poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać z Białorusi"  powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. "Teraz o bezpieczeństwo Cichanouskiej troszczy się strona litewska"  oznajmił Linkeviczius. Dodał, że zadaniem Litwy jest obecnie stworzenie możliwości do realizacji jej dalszych planów. Przyznał, że nie wie, jakie są to plany. "Poinformuje o tym sama. Nie mogę za nią mówić – dodał. Zapewnił, że władze Litwy "będą starały się wesprzeć ją w jej działaniach" – podkreślił.

Na innym wideo Cichanouska informuje, że decyzję podjęła samodzielnie. Czy postanowienie Swiatłany Cichanouskiej o opuszczeniu Białorusi mogło być naprawdę jej zamiarem, czy zostało wymuszone?

O tym i o rozwoju sytuacji na Białorusi w dołączonym nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Bartosz Tesławski (portal Na Wschodzie)
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 16.45

PAP/IAR/agkm/mk

Polecane