"Miasto Noży" Wojciecha Muchy – kawałek mocnej, męskiej prozy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Miasto Noży" Wojciecha Muchy – kawałek mocnej, męskiej prozy
"Miasto noży" Wojciech Mucha wyd. Cień KształtuFoto: mat. promocyjne

– W powieści Wojciecha Muchy Kraków to miejsce, gdzie króluje przemoc i narkotyki, a pretekstem do przelewu krwi może być np. mecz piłki nożnej – tymi słowami swój felieton rozpoczął Mariusz Cieślik.

Posłuchaj

"Miasto noży" – mocny thriller nie tylko dla fanów piłki nożnej (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kraków, lata 90. XX wieku. Czas, kiedy obraz widziany w telewizyjnych reklamach i odtwarzany na filmach VHS kontrastuje z szarością codziennego życia i bloków z wielkiej płyty.

"Miasto Noży" to nie tylko wstrząsający thriller o brutalnych porachunkach kibiców dwóch krakowskich drużyn – Cracovii i Wisły. To opowieść o tym, co kształtowało ludzi wchodzących w dorosłe życie w pierwszej dekadzie po transformacji ustrojowej. Przenieś się do Polski, o której istnieniu wielu wolałoby nie pamiętać.

– Czytając tę książkę, mamy przekonanie, że autor wie, o czym pisze. To zapewne dlatego, że Wojciech Mucha sam jest kibicem Cracovii i postaci podobne do bohaterów "Miasta Noży" spotykał na stadionie. Pisarz świetnie pokazuje ludzi, dla których utożsamianie się z klubem piłkarskim jest ucieczką od biedy i beznadziei blokowisk – ocenia autor audycji. – To bardzo ciekawy, udany kawałek mocnej, męskiej prozy – dodaje.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 11.41

mat. prasowe/kr

Polecane