"Aftermath" The Rolling Stones. Gospodynie domowe i oskarżenia o rasizm

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Aftermath" The Rolling Stones. Gospodynie domowe i oskarżenia o rasizm
Album "Aftermath" The Rolling Stones ukazał się 15 kwietnia 1966 roku nakładem wytwórni DecaFoto: mat. promocyjne

54 lata temu ukazał się "Aftermath" grupy The Rolling Stones. Po wydaniu albumu zespół stał się jedną z najbardziej znienawidzonych grup przez feministki.

Posłuchaj

Za kulisami powstawania albumu "Aftermath" The Rolling Stones (Dzień z Trójką w domu)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwotnie krążek miał nosić tytuł "Could You Walk On The Water?", jednak wytwórnia Decca kategorycznie się sprzeciwiła, obawiając się ogromnego skandalu. Powstał więc "Aftermath", czyli "Następstwo".

Album był "następstwem" tego, co muzycy przeżyli, kiedy ich kariera nabrała rozpędu do tego stopnia, że przez cztery lata spędzili w swoich domach łącznie kilkanaście dni. 

To pierwszy album The Rolling Stones, który składał się wyłącznie z piosenek napisanych przez Richardsa i Jaggera. Album otwiera piosenka "Mother's Little Helper", która jest satyrą na pojawiające się wtedy uzależnienie gospodyń domowych od psychotropowych leków uspokajających. 

The Rolling Stones (foto: shutterstock.com/Everett Collection) The Rolling Stones (foto: Shutterstock.com/Everett Collection)

W amerykańskim wydaniu albumu utwór został zamieniony na "Paint It, Black", który był w Stanach singlem promującym "Aftermath". Wytwórnia przez pomyłkę w tytule utworu wstawiła przecinek, co zupełnie zmieniło sens tytułu. W rezultacie zespół musiał mierzyć się z oskarżeniami o rasizm. O czym jest "Paint It, Black"? Teorii jest wiele, między innymi, że dotyczy narkotyków, wojny w Wietnamie i depresji. Do dziś każdy może interpretować ten utwór, jak chce.

W 1966 roku grupa The Rolling Stones stała się jednym z najbardziej znienawidzonych przez feministki zespołów: "Stupid Girl", "Under My Thumb", "Out Of Time"  te utwory wywołały niemałą burzę. Jedna z dziennikarek muzycznych po rozmowie z Mikiem Jaggerem ostro podsumowała: "Jest niekomunikatywny, powściągliwy i nie przejawia chęci współpracy".

Od wydania albumu "Aftermath" świat się zmienił i dziś nikt by takich tekstów nie napisał, ale gdy na koncercie słychać "Under My Thumb", krzyczą wszyscy. 

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi:
 Hirek Wrona
Autorka materiału: Gabriela Darmetko
Data emisji: 15.04.2020
Godziny emisji: 12.15

id/kr

Polecane