Mołdawia. Między dostatnią przeszłością a niepewną przyszłością

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mołdawia. Między dostatnią przeszłością a niepewną przyszłością
Stary Klasztor Orhei w MołdawiiFoto: shutterstock.com/Calin Stan

Mołdawia to kraj niegdyś płynący… – Mlekiem, miodem i winem. To przyjemny południowy kraj na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego; doinwestowany, bo Moskwie bardzo zależało, żeby uczynić z niego takie "okno wystawowe", zwłaszcza w konfrontacji z Rumunią – przypomina Kamil Całus, autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne". 

Posłuchaj

Teraźniejszość i przyszłość Mołdawii. Jak żyje się w europejskim kraju, który pod wieloma względami jest "naj" (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo Czarne

Gdy jednak w latach 90. Mołdawia zyskała niepodległość momentalnie straciła swój status i wciąż go nie odzyskała. – W przeciwieństwie do większości państw, które powstały po upadku Związku Radzieckiego ruch niepodległościowy w Mołdawii od początku zmierzał nie do budowy państwa, tylko do przyłączenia do Rumunii. To doprowadziło do pogorszenia się sytuacji społecznej i gospodarczej – wyjaśnia gość Pawła Drozda. 

Czy Mołdawia może stać się kiedyś częścią Rumunii? Kim jest Mołdawianin i dlaczego odpowiedź na to pytanie nie jest ani prosta ani oczywista? 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której ponadto w audycji:

  • Jedno z australijskich miast odwiedziły setki tysięcy nietoperzy owocożernych. I nie zamierzają odlecieć. Ich obecność jest niezwykle uciążliwa dla mieszkańców, ale być może będą musieli się przyzwyczaić;
  • Afryka Wschodnia doświadcza inwazji szarańczy pustynnej. Te żarłoczne owady znowu przypomniały o swoich możliwościach, nie pierwszy i nie ostatni raz. Tymczasem szarańcza wędrowna coraz częściej spotykana jest w Polsce.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Kamil Całus (autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne", ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich), Andrzej Kepel (szef Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra"), Przemysław Żurawlew (przyrodnik, entomolog, współtwórca strony Prostoskrzydłe Polski)
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 8.07

gs


Polecane