Ochrona migrujących motyli w cieniu zbrodni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ochrona migrujących motyli w cieniu zbrodni
Migracja monarchów, Michoacan, MeksykFoto: Shutterstock.com/JHVEPhoto

W środkowym Meksyku znajduje się jedno z największych sanktuariów monarchów. Te motyle co roku milionami pokonują dystans Kanada-Meksyk-Kanada w ramach spektakularnej, masowej migracji.

Posłuchaj

Walka o ochronę monarchów (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ich meksykańskim zimowiskom zagraża nielegalna wycinka lasów, którą próbują zatrzymać lokalni aktywiści tacy jak Raúl Hernández. W miniony poniedziałek znaleziono jego ciało. Okoliczności śmierci mężczyzny nie są znane, ale kontekst wskazuje na morderstwo. Raúl Hernández jest dla nas postacią anonimową, ale w Meksyku znany był jako przewodnik dla turystów, którzy chcieli zobaczyć rezerwat przyrody, w którym występują motyle zwane monarchami. Dwa dni przed wcześniej odbył się pogrzeb Homero Gómeza Gonzáleza, który z pewnością został zamordowany. To, co ich łączy, to ten same region Meksyku i fakt, że obaj byli zaangażowani w ochronę rezerwatu monarchów.

– Z mojego punktu widzenia, istnieją inne ciekawe motyle. Niewątpliwie, jest to jeden z najbardziej znanych gatunków na świecie. Dlaczego monarcha migruje? Nie do końca wiadomo. Badania wskazują, że był to motyl tropikalny, który zaczął kolonizować Amerykę Północną. Ekosystem, w jakim żyją te owady, jest niezwykle delikatny i stąd też działania podjęte przez aktywistów, które mają na celu ochronę ich przed, np., nielegalną wycinką drzew. Ochrona tych zwierząt jest niezwykle ważna z punktu widzenia ochrony środowiska w ogóle – opowiada dr hab. Marcin Sielezeniew z Uniwersytetu w Białymstoku.

Ponadto w audycji:

  • W bezpośredniej bliskości wód Morza Kaspijskiego rozciąga się Półwysep Mangystau. Z pustynnych solnisk, z których wiele to depresje, wyrastają zjawiskowe ostańce. Część z nich kryje świątynie z czasów, gdy na teren dzisiejszego Kazachstanu zawitały pierwsze oznaki rodzącego się islamu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: dr hab. Marcin Sielezniew (Uniwersytet w Białymstoku, Łaskotani motyla skrzydłami), Dorota i Robert Szyjanowscy ("Mangystau – świat na dnie")
Data emisji: 9.02.2020
Godzina emisji: 8.05

ml

Polecane