Rośliny z Zaginionego Świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rośliny z Zaginionego Świata
Drosera felix – roślina rosnąca w Ameryka ŁacińskiejFoto: Mateusz Wrazidło

– Obcowanie z taką formą przyrody jest dla mnie ciężkie do opisania. Najlepiej ujął to mój znajomy. Powiedział mi, że jest fanem science-fiction, a dotarcie na ten szczyt jest najbliższe "Star-Trekowi", co można mieć w prawdziwym świecie – opisywał botanik-amator dr Mateusz Wrazidło swoje wrażenia z pobytu na tepui w Ameryki Łacińskiej.

Posłuchaj

Nieznana flora Ameryki Łacińskiej i jej tajemnice (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dla Arthura Conana Doyle'a, który w 1912 r. napisał "Zaginiony świat", bezpośrednią inspiracją były doniesienia badaczy z Ameryki Łacińskiej. Opisywali oni przedziwne, potężne góry stołowe, które wyrastają z tropikalnych lasów dzisiejszej Wenezueli i Gujany. Kwitnące tam życie, rozwijające się w izolacji, znacząco różniło się od tego z innych części globu. Sto lat później tepui wciąż kryją w sobie niespodzianki. 

Heliamphora heterodoxa – roślina rosnąca w Ameryka Łacińskiej  Foto: Mateusz Wrazidło Heliamphora heterodoxa – roślina rosnąca w Ameryka Łacińskiej Foto: Mateusz Wrazidło

– Około roku 2008 poznałem kilkoro ludzi, którzy byli wtajemniczeni w tematy związane z eksploracją tepui w Ameryce Południowej. Byli to niemieccy pasjonaci botaniki i hodowcy, którzy organizowali ekspedycje w tamten rejon od końca lat 80. Mieli dostęp do starych zbiorów herbaryjnych i notatek. Wyglądało to trochę jak szukanie skarbów a'la filmy z Indianą Jonesem. Przez te wszystkie lata doszli do bardzo ciekawych wniosków. Kiedy zaczynali to robić, znanych gatunków heliamfor było pięć, a teraz jest ich 20 – opowiadał Mateusz Wrazidło w rozmowie z Pawłem Drozdem.

Ponadto w audycji:

  • Nowa Kaledonia to zamorskie terytorium Francji, de facto relikt świata kolonialnego. Na miejscu była Karolina Kania, etnolog i antropolog kultury, która przybliżyła blaski i cienie życia na tym archipelagu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Karolina Kania (etnolog i antropolog kultury), dr Mateusz Wrazidło (inżynier-mechanik z Politechniki Śląskiej, botanik-amator, znawca roślin mięsożernych)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 8.05

pd/kr

Polecane