Syria – kraj, którego nie ma

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Syria – kraj, którego nie ma
"Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" Paweł Średziński, wyd. Paśny BuriatFoto: mat. promocyjne

– W moim przypadku wspomnienie Syrii jest jak wspomnienie dzieciństwa, a wspominam moje dzieciństwo bardzo miło i czule – mówił w Trójce Paweł Średziński, dziennikarz i autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma".

Posłuchaj

Wspomnienie przedwojennej Syrii (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" Paweł Średziński, wyd. Paśny Buriat "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" Paweł Średziński, wyd. Paśny Buriat

Słowo "Syria" otwiera w głowie obrazy wojny, zniszczenia i ludzkich tragedii. Ale kraj ten istniał przecież na długo przed 2011 rokiem, kiedy to protesty przeciw rządom Baszszara al-Asada rozpoczęły trwającą nadal wojnę domową. To właśnie tej dawnej Syrii Paweł Średziński poświęcił swoją publikację.

Serêkaniyê, Syria   Foto: shutterstock.com/K fpolat69 Serêkaniyê, Syria Foto: shutterstock.com/K fpolat69

– Smak herbaty i zielonych migdałów, które wiosną sprzedawane są na ulicach Aleppo to coś, do czego wracam. Moją Syrię stworzyli ludzie, z którymi do dziś utrzymują kontakt i którzy dziś są na uchodźstwie, udało im się uciec przed wojną. W tej Syrii doświadczyłem ogromnego ciepła, ale z drugiej strony doświadczyłem też złych emocji – wspominał dziennikarz, który po raz pierwszy odwiedził Syrię podczas studiów w 1999 roku. – Bardzo często zapominamy, że Syria zaczęła być republiką arabską dopiero lata po ogłoszeniu niepodległości. Ta Syria była bardzo różna, budowały ją bardzo różne społeczności, cywilizacje i kultury. W tym regionie powstał alfabet, który przejęli Grecy i tam właściwie koncentrował się świat przez wiele wieków. My jakoś o tym zapomnieliśmy – dodał.

Bazar w Damaszku (zdjęcie ilustracyjne)    Foto: amnat30 Bazar w Damaszku (zdjęcie ilustracyjne) Foto: amnat30

Ponadto w audycji:

  • W Omanie zmarł sułtan, jego faktyczny twórca i reformator. Co to będzie oznaczać dla przyszłości Omanu?
  • Wciśnięta w Senegal Gambia jest najmniejszym krajem Afryki. Jej bogactwem są ryby, których ubywa w dramatycznym tempie za sprawą chińskich statków rybackich. O sytuacji traktuje film dokumentalny "Stolen Fish".

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Emilia Pluskota (antropolożka kultury zajmujace się Afryką Zachodnią), Paweł Średziński (dziennikarz, autor książki "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma"), Artur Urbański (organizator wypraw, Torre.pl)
Data emisji: 19.01.2020
Godzina emisji: 8.06


mat. prasowe/kr/ml

Polecane