95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów
Tadeusz BocheńskiFoto: NAC

W 2020 roku Polskie Radio obchodzi jubileusz 95-lecia. Historia tej instytucji, od początków jej istnienia, nierozerwalnie jest związana z osobą spikera radiowego. Czy w radiu są jeszcze spikerzy i czym się zajmują?

Posłuchaj

95-lecie Polskiego Radia - historie z życia spikerów radiowych (Klucz/Kulturowy/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

radio 1200.jpg
Archiwum Polskiego Radia - prognozy na XXI wiek

Spikerzy radiowi współtworzyli radio od początków jego nadawania, czyli od 1925 roku. Początkowo miano nazywać ich "halotami", ponieważ właśnie słowem "halo" witano się z słuchaczami. Z czasem okazało się, że nazwa ta się nie przyjęła, a w obiegu znalazło się słowo "spiker". Pierwszym spikerem Polskiego Radia, w latach 1925-26, była Janina Sztompkówna. To ona zainaugurowała nadawanie słowami "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480 metrów". Jednak wizytówką Polskiego Radia stał się pierwszy męski głos, który można było usłyszeć na naszych częstotliwościach, a który należał do Tadeusza Bocheńskiego. 

Na czym polega dziś ich praca, czym różni się od pracy ich poprzedników sprzed lat? O tym, a także m.in. o konkursach Pieknych Głosów i o tym, czemu spikerów zawsze było tak niewielu - w nagraniu audycji. Po korytarzach Polskiego Radia, ale także tajnikach swojej pracy oprowadzał nas Andrzej Krusiewicz, spiker, związany z tą instytucją przez 42 lata. - Głos był zawsze pewnym wyznacznikiem, ale nie był on najważniejszy. Liczyła się kompetencja lingwistyczna - opowiadał nasz przewodnik. 

W programie o tajnikach pracy rozmawialiśmy także z Agnieszką Kunikowską, wysłuchaliśmy też archiwalnych nagrań, m.in. głosów legendarnych: Tadeusza Bocheńskiego, który opowiadał historie "zza radiowych kulis", czy Jerzego Rosołowskiego, a także Hanny Kamińskiej, która tłumaczyła, dlaczego w momencie włączenia mikrofonu "spiker zaczyna czuć się kompletnie samotnie".

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 15.07

kd/kul

Polecane