Radiowa Trójka świętowała 90. urodziny Stanisława Barei!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Radiowa Trójka świętowała 90. urodziny Stanisława Barei!
Stanisław Bareja i Stanisław Tym na planie filmu "Miś"Foto: PAP/CAF – Witold Rozmysłowicz

Chyba każdy Polak wie, jaki jest miś na miarę naszych możliwość, kto z twarzy podobny jest zupełnie do nikogo i ile powinno być procent cukru w cukrze. A wiemy to dzięki Stanisławowi Barei.

Gdyby żył, 5 grudnia obchodziłby 90. urodziny. Jego komedie, kiedyś lekceważone, dziś stały się klasyką i zyskały status kultowych. By upamiętnić geniusza komizmu, radiowa Trójka przygotowała na czwartek cykl audycji poświęconych życiu i twórczości Barei. Zaprosiła też Słuchaczy do udziału w plebiscycie na ulubiony film lub serial kultowego reżysera oraz w quizie… barejologicznym. Nie zabrakło również spotkania z rodziną artysty, w którym będą mogli wziąć udział słuchacze Trójki.

"Miś", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Alternatywy 4" – to komedie, które wszyscy znamy i wszyscy chętnie cytujemy. Stanisława Barei (1929-1987). – Dzisiaj "bareizm" brzmi dumnie. Na ten dzień przygotowaliśmy dla słuchaczy mnóstwo niespodzianek. W "Klubie Trójki" pierwszy raz wspólnego wywiadu udzieliła mi cała rodzina reżysera: żona pani Hanna Kotkowska-Bareja, a także dzieci Katarzyna i Jan Barejowie. Pojawił się też absolutny rarytas – jedyny zachowany wywiad z twórcą "Misia", który przeprowadził Jacek Fedorowicz w roku 1981 – mówi Mariusz Cieślik, zastępca dyrektora radiowej Trójki.

W czwartek 5 grudnia po godz. 13.00 gościem specjalnego wydania "Powtórki z rozrywki" był Emilian Kamiński – założyciel i właściciel warszawskiego Teatru Kamienica. To właśnie w tym miejscu w czwartkowy wieczór, o godz. 19.00, odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone życiu i twórczości reżysera – z udziałem rodziny oraz współpracowników i znawców filmów Barei. Mogli w nim uczestniczyć również słuchacze, którzy zdobyli zaproszenia rozdawane przez cały tydzień w audycji "Do południa" (godz. 9.00-12.00) – mieliśmy dla Państwa pięć podwójnych zaproszeń, a dla tych, którzy byli najszybsi, dwa egzemplarze biografii reżysera "Bareja alternatywnie" autorstwa Macieja Replewicza.   

W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" ogłoszony został plebiscyt na ulubiony film lub serial autorstwa Stanisława Barei. Głosowanie trwało do godz. 18.30 (na stronie internetowej Programu 3 Polskiego Radia), a wyniki zostały ogłoszone w popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" przed godz. 19.00. Który film został zwycięzcą?

Ponadto w porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.00-9.00) mówiliśmy o nieznanym filmie Stanisława Barei, a w "Trzy po trzy" (godz. 18.10) wspomniany już quiz barejologiczny Mariusza Cieślika i Olafa Lubaszenki. Z kolei o godz. 21.05 zaprosiliśmy specjalne wydanie "Klubu Trójki" z udziałem Hanny Kotkowskiej-Barei – żony reżysera oraz dzieci – Jana i Katarzyny Barejów.  

(mat. prasowe)

Polecane