Historia spisana w pamiętnikach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia spisana w pamiętnikach
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Maria Symchych

– Ta książka to zapis codzienności, ważny dla rodziny, ale myślę, że wciągający i zajmujący również dla innych. To lustro tamtych czasów – mówi o książce "Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie" Rafał Skąpski, który spisał w niej wspomnienia swojej babci – Zofii.

Posłuchaj

Opowieść o Polsce początku XX wieku (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie" Autor: Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska "Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie" Autor: Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska

Przedstawiona publikacja to lektura dla czytelnika, który znając dzieje polityczne Polski, odnajdzie tu zapis emocji, marzeń, nadziei, radości i smutków dziesiątków barwnych postaci z krwi i kości, których wielowątkowe losy wpisane są w kontekst ledwo co zarysowanych wydarzeń wielkiej historii.

Zofia Skąpska urodziła się 24 maja 1881 roku w Kaliszu, zmarła 14 sierpnia 1961 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędziła w majątku Goszczynno i Krakowie, gdzie odebrała staranne wykształcenie. W roku 1900 wyszła za mąż za Jana Skąpskiego. W panieńskich czasach krakowskich i przez pierwszych kilka lat małżeństwa pisała często i dużo. Snuła różne opowieści inspirowane szkolną lekturą, marzeniami, rozwijającą się uczuciowością. Na pierwszą publikację zdecydowała się w 1903 roku w piśmie "Przełom". Jej teksty znalazły uznanie wśród czytelników, a także w redakcji, która zamówiła u niej kolejne utwory. Zofia Skąpska równolegle pisała również wspomnienia, których, być może niezamierzonym przez autorkę walorem, jest przedstawienie, poprzez koleje życia swojej rodziny, historii kraju i ukazanie uniwersalizmu losów narodu i kilku pokoleń inteligencji polskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także:

  • Kalendarium historyczne Gabrieli Darmetko;
  • Też przeczytajcie: Sławomir Koper poleca "Bałkańskie upiory. Podróż przez historię" Davida Kaplana;
  • Dzieje się historia: "Dwa powstania: bitwa o Lwów" Damiana Markowskiego i "Byłem gorylem Gomułki i Gierka" Stanisława Sątowicza;
  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o władcach pamięci.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Rafał Skąpski (prawnik, wydawca)
Data emisji: 19.11.2019
Godzina emisji: 23.09

mat. prasowe/ml/mk

Polecane