Jak Polska pomaga młodym kobietom w Senegalu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak Polska pomaga młodym kobietom w Senegalu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Anton_Ivanov

Bezrobocie w Senegalu sięga niemal 45 proc, według danych Banku Światowego, jedna osoba na cztery ma tam stałą pracę, a trzech na pięciu Senegalczyków wykonuje prace sezonowe. Dla młodych kobiet szansą na zarabianie jest krawiectwo i praca w charakterze pomocy domowej.

Posłuchaj

Polska pomoc w Senegalu (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Dakarze i Joalu prowadzone są kursy krawiectwa finansowane z programu Polska pomoc, czyli funduszu rozwojowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W stolicy Senegalu swoją siedzibę mają siostry franciszkanki Misjonarki Maryi. Prowadzą sierociniec i szkołę dla dziewcząt. Uczą je krawiectwa, szycia, gotowania i opieki nad dziećmi.

– Są dziewczyny, które wyszły od nas i dzięki zarobionym pieniądzom zbudowały dla rodziców dom na wsi. Zmieniły zupełnie życie swoich rodzin – mówi s. Ewa, dyrektorka Foyer – szkoły dla dziewcząt. Nadzoruje ona projekt nauki krawiectwa – pomysł fundacji Dobra Fabryka. Pieniądze pochodzą z polskiego MSZ i funduszu Polska pomoc. 

Foyer kształci przez dwa lata dziewczyny po 18. roku życia, te, którym nie poszła nauka w gimnazjum czy szkole średniej. Dostają szansę na lepsze życie, bo dzięki szkole mają szansę na pracę u bogatszych Senegalczyków, w restauracji albo na założenie własnego biznesu.

Co mogą zrobić dziewczyny, których, mimo chęci kontynuacji kursu w Foyer, nie stać na dalszą naukę? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału: Michał Żakowski
Data emisji: 16.11.2019
Godzina emisji: 15.25

ml/gs

Polecane