Jak Polska pomaga ukraińskim żołnierzom wracającym z pola walki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak Polska pomaga ukraińskim żołnierzom wracającym z pola walki?
Alina Wiatkina - weteranka z Donbasu przy pracy w Veteran HubFoto: Krzysztof Renik/Polskie Radio

Projekty pomocowe działające dzięki polskim funduszom na Ukrainie są obecne od dawna. Jeden z nich to wsparcie psychologiczne dla weteranów wojennych i ich rodzin – osób doświadczonych konfliktem w leżących na wschodzie kraju Donbasie.

Posłuchaj

Projekt Polska pomoc na Ukrainie. Jak wspiera byłych żołnierzy i ich bliskich? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Beneficjentami wsparcia jest już ponad 500 weteranów, a także ich rodziny. W tym roku Polska pomoc poprzez fundacje Kalejdoskop Kultur oraz Wolny wybór wspiera także ukraińskich psychologów, których podopiecznymi są weterani i przesiedleńcy.

– Wojna trwa u nas już szósty rok. Pozostawia ona ślady w psychice wielu ludzi. Liczba osób, które przeżyły traumatyczne wydarzenia, jest o znacznie większa niż w spokojnych czasach – mówi Tatiana Rudenko koordynatorka projektu Polska pomoc.

– Bardzo wielu ludzi brało udział w wojnie lub też miało jakiś kontakt z wojną. Jedni walczyli na froncie, inni czekali na tych walczących. To grupa ludzi, z którymi pracujemy – dodaje Jerena Pawliszyna, która prowadzi zajęcia terapeutyczne.

Jak wygląda powrót do normalnego życia z punktu widzenia weterana? Z jakimi problemami zmagają się oni najczęściej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, która powstała w ramach cyklu reportaży na temat polskiej pomocy zagranicznej finansowanej z funduszy MSZ.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału: Krzysztof Renik
Data emisji: 26.10.2019
Godzina emisji: 15.47

kr/gs

Polecane