Spółdzielnia Ushirika – światełko nadziei dla mieszkańców Mathare

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spółdzielnia Ushirika – światełko nadziei dla mieszkańców Mathare
Spółdzielnia Ushirika w NairobiFoto: Wioletta Myszkowska/PR

Slums Mathare w Nairobi to miejsce, gdzie żyje wiele tysięcy ludzi. Muszą sobie radzić w bardzo trudnych warunkach, w czym wspiera ich również pomóc z Polski.

Posłuchaj

Polska pomoc dla kobiet w slumsach Nairobi (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mathare – jedna z najbiedniejszych dzielnic Nairobi. To tutaj, dzięki wsparciu polskiej ambasady i programu Polska pomoc, działa spółdzielnia Ushirika. Powstała ona w 2017 roku z inicjatywy polskiej artystki Alicji Wysockiej, współpracującej z Fundacją Razem Pamoja.

– Urodziłam się i wychowałam w Mathare, więc wiem z czym muszą tu sobie radzić kobiety. To bardzo złe miejsce. Zadałam sobie więc pytanie: "co mogę zrobić, by życie mieszkańców tej dzielnicy było lepsze za 2-3 lata?". Nad tym obecnie pracuję – mówi Lucy Wambua, dyrektorka programowa Spółdzielni Ushirika.

Ushirika zaczynała jako warsztaty dla mieszkanek Mathare. Obecnie ich głównym zadaniem jest pomaganie kobietom w znajdowaniu zatrudnienia. Powiększają też swój asortyment. Największym osiągnięciem spółdzielni wydaje się jednak fakt, że mieszkanki dzielnicy zaczęły się poznawać i wspierać.

Gdzie trafiają wyroby szyte w spółdzielni Ushirika? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, która powstała w ramach cyklu reportaży na temat polskiej pomocy zagranicznej finansowanej z funduszy MSZ.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorka materiału: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 15.29

ml/gs

Polecane