Praca bez PIT dla młodych: skorzysta też gospodarka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Praca bez PIT dla młodych: skorzysta też gospodarka
Osoby młode, które wchodząc po nauce na rynek pracy, zarabiają niewiele, otrzymają większe pieniądze, tak bardzo często potrzebne w tym okresie ich życia. Foto: shutterstock, Minerva Studio

O konsekwencjach, nie tylko dla ludzi młodych ale i dla gospodarki, przyjętej dzisiaj przez rząd ustawy zwalniającej z PIT pracowników do 26. roku życia, mówił w audycji Bardzo ważny Projekt radiowej Trójki Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Posłuchaj

O konsekwencjach, przyjętej dzisiaj przez rząd ustawy zwalniającej z PIT pracowników do 26. roku życia, mówił w audycji Bardzo ważny Projekt radiowej Trójki Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty
+

− Ten zerowy PIT dla osób młodych zatrudnionych na umowę o prace lub zlecenie na pewno ułatwi jeszcze bardziej wejście na rynek pracy młodym ludziom – mówił gość Trójki.

Jak dorzuca, daje to większa szanse wchodzenia na rynek pracy nie na podstawie umów cywilnoprawnych, ale na umowy o pracę.

Ponadto dopowiada, dzięki temu rozwiązaniu, uda się zmniejszyć bardzo wysokie, patrząc na inne kraje Unii, opodatkowanie pracy.

− To sprawi, że osoby młode, które wchodząc po nauce na rynek pracy, zarabiają niewiele, otrzymają większe pieniądze, tak bardzo często potrzebne w tym okresie ich życia – gdy zakładają rodzinę, szukają mieszkania – mówi Kubisiak.

Prowadzący audycję Błażej Prośniewski podkreślając dobre znaczenie tego rozwiązania dla polskiego rynku pracy, pyta, czy ułatwi ono osiągniecie innego celu, jakim jest ułatwienie powrotu osób, które wyemigrowały z Polski za pracą.

Andrzej Kubisiak podkreśla, że głównym powodem wyjazdów Polaków za pracą jest różnica w zarobkach.

− Ta różnica między Europą Zachodnią a nami zostanie trochę zasypana, ale na pewno na tyle, aby ją zniwelować. Ale na pewno to będzie jeden z elementów prowadzących do redukcji wyjazdów, którą obserwujemy zresztą od jakiegoś czasu – mówi gość radiowej Trójki.

I podkreśla, że nadal jednak część Polaków będzie wyjeżdżać za granicę, gdyż główny powód- różnice zarobkowe – są nie do zasypania w krótkim terminie.

Ponadto, zauważa, w Polsce utrzymuje się wciąż tendencja opóźniania wejścia na rynek pracy przez wielu młodych ludzi.

− Mamy wciąż kilkadziesiąt tysięcy osób, które w wieku 26 lat deklarują, że nadal pobierają edukację i są bierne zawodowo. I zaproponowane dzisiaj rozwiązanie ma ich zachęcić, aby wchodzili na rynek wcześniej. I jeśli tak będzie, to na pewno będzie to dla gospodarki z korzyścią – mówił Kubisiak.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane