Władysław Mazurkiewicz, czyli "elegancki morderca" z Krakowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Władysław Mazurkiewicz, czyli "elegancki morderca" z Krakowa
Władysław Mazurkiewicz podczas procesu (zdjęcie prasowe z 1956 roku)Foto: materiały prasowe

W tym wydaniu audycji znowu cofamy się do lat 50. ubiegłego wieku. Tym razem jej bohaterem jest najbardziej elegancki, krakowski seryjny morderca – Władysław Mazurkiewicz.

Posłuchaj

Opowieść o Władysławie Mazurkiewiczu – "Eleganckim Mordercy" z Krakowa (Trójkowy Detektyw)
+
Dodaj do playlisty
+

– Przez lata był uważany za dżentelmena, zawsze elegancki, w doskonale skrojonym garniturze i "zachodnich" butach. Imponował innym nie tylko swoimi samochodami, ale i manierami oraz grubym portfelem, który otwierał mu drzwi najlepszych hoteli, restauracji i kasyn – tak zaczyna opowieść Katarzyna Cygler.

Jak mężczyzna finansował tak ekstrawagancki, jak na czasy wojenne i powojenne, tryb życia?

 – Władysław Mazurkiewicz był konsekwentnym, seryjnym mordercą i złodziejem w jednym. Swój majątek zaczął tworzyć jeszcze w czasie wojny, mordując prawie każdego, kto miał gotówkę, złoto czy biżuterię, przy czym zaufał mu i chciał robić z nim interesy. Po wojnie Mazurkiewicz kontynuował działalność. Swoje pierwsze ofiary truł, a do kolejnych strzelał. Czy był to dzień, czy noc – to nie miało znaczenia – opowiada autorka audycji.

W jaki sposób kończy się historia Władysława Mazurkiewicza i co miała do tego przypadłość nazywana zezem widlastym? Dowiedzą się o tym Państwo, słuchając załączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 25.06.2019
Godzina emisji: 9.51

kr/kw

Polecane