"Na dystans", czyli procesy społeczne w boksie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Na dystans", czyli procesy społeczne w boksie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Janece Flippo/Shutterstock.com

– W tej audycji nie mówimy zwykle o książkach socjologicznych. Tym razem jednak robimy wyjątek, bo "Na dystans" to książka o socjologii… boksu – zaskakuje Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

Marcin Darmas i socjologia boksu (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Na dystans" Marcina Darmasa "Na dystans" Marcina Darmasa

– "Dystans" to odległość na wyciągnięcie ręki. To bardzo ciekawe, ale o dystansie słyszy się w kontekście bokserskim nieustannie. Gdy siedzi się przy ringu i słucha wskazówek trenera, to mówi on: "trzymaj dystans" albo: "przejdź do półdystansu" lub też: "skróć dystans". W boksie, aby przeciwnik nas nie uderzył, należy go przytulić, co jest intrygujące i paradoksalne – mówi autor książki Marcin Darmas. 

Książka "Na dystans" powstała na podstawie trzyletniej obserwacji uczestniczącej oraz materiałów filozoficznych, literackich i socjologicznych. Autor opisał w niej środowiska zawodników i trenerów. Centralną kategorią rozważań jest "dystans": w walce, geograficzny, społeczny oraz międzypokoleniowy.

Można grać w piłkę, mówił Mike Tyson, ale w boks nie można "grać". Ten sport kojarzy się z przemocą. Czy rzeczywiście tak jest? Boks intryguje, jest w nim jakaś prawda o tragiczności ludzkiej kondycji. Pisali o niej Ernest Hemingway i Jack London. O boksie powstało wiele filmów: od "Rocky'ego" po "Wściekłego byka". Co się stanie, gdy między liny wejdzie socjolog? "Przez ponad trzy lata żyłem życiem pięściarza – mówi Marcin Darmas. – Trenowałem, hartowałem się, przyjmowałem i zadawałem ciosy". Książka jest zapisem socjologicznej obserwacji pięściarzy na sali, podczas żmudnych przygotowań do walki. Ale nie tylko. Jak wyglądają ich zmagania na co dzień? Ile muszą poświęcić, aby zrealizować swoje marzenia? Czy trener zastępuje pięściarzom rodziców i opiekę społeczną? I czy jest jakiś związek między rycerskością a pięściarstwem?

Jak wiele jest analogii między życiem a boksem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Marcin Darmas (socjolog kultury, dziennikarz, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 11.05.2019
Godzina emisji: 14.43

mat. prasowe/ml/mk

Polecane