Dobrowolna składka ZUS dla przedsiębiorców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobrowolna składka ZUS dla przedsiębiorców?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Whitelook/Shutterstock.com

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz przedstawił projekt ustawy zakładającej dobrowolność płacenia składek ZUS przez przedsiębiorców.

Posłuchaj

Czy przedsiębiorcy powinni płacić dobrowolne składki na ZUS? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tej chwili, niezależnie od dochodów, wszyscy płacą jednakowo, nawet wtedy, kiedy nie zarabiają. Prowadzący działalność gospodarczą uważają, że to niedorzeczne. Z drugiej strony warto pamiętać, że rezygnacja z płacenia składek oznacza brak świadczeń na emeryturze. I jest jeszcze jeden problem. Poważny ubytek wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

– Obecny system ryczałtowy jest niesprawiedliwy, ale i niemoralny i szkodzi on gospodarce. Dlatego utrzymywanie go jest dla nas wszystkich uciążliwe i niepotrzebne. Jest to zabójstwo pracy w Polsce, niszczenie ludzi i konfliktowanie ich z państwem, które w skrajnych przypadkach wyrzuca przedsiębiorcę pod most za zaległe składki, argumentując to tym, że nie kradnie, nie zabiera pieniędzy dla siebie, a kieruje je na konto tego właśnie ubezpieczonego – mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

– System ubezpieczeń społecznych jest obowiązkowy właśnie z tego powodu, by zabezpieczyć państwo przed późniejszą koniecznością finansowania świadczeń socjalnych na rzecz osób, które wcześniej się nie ubezpieczały. To powoduje, że osoby bardziej zapobiegliwe, które zapewniły sobie na własną rękę dochód, muszą finansować świadczenia dla innych osób, które okazały się nieprzewidujące. Uważam natomiast, że dyskusja na temat zmian w zasadach płacenia na ubezpieczenia społeczne jest konieczna i bardzo dobrze, że takie propozycje padają – twierdzi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Abramowicz (polityk, menedżer, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji, od 2018 rzecznik małych i średnich przedsiębiorców), Katarzyna Duczkowska-Małysz (wiceminister rolnictwa, ekonomistka, profesor, wykładowca akademicki, Politechnika Warszawska), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), Łukasz Kozłowski (główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich), Jeremi Mordasewicz (przedsiębiorca, inżynier i działacz gospodarczy, współzałożyciel Business Centre Club, doradca zarządu i ekspert Konfederacji Lewiatan), dr Marcin Kędzierski (Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. edukacji i spraw zagranicznych, dyrektor programowy w latach 2015-2018)
Data emisji: 13.05.2019 
Godzina emisji: 12.06

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane