"Start NaGranie". Trzeci półfinał dla The Cassino!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Start NaGranie". Trzeci półfinał dla The Cassino!
The CassinoFoto: Wojciech Kusiński/PR

W kolejnym półfinale konkursu "Start NaGranie" najlepszy okazał się zespół The Cassino. W programie zaprezentowali się również: Ignu, James Button Band, Pragma i Sacramentopinto.

Posłuchaj

"Start NaGranie". Zespół The Cassino zwycięzcą trzeciego półfinału (Start NaGranie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

>>> Więcej o konkursie: startnagranie.polskieradio.pl <<< 

Trzeciego półfinału można było słuchać w radiowej Trójce i oglądać – w wersji wideo – na portalu PolskieRadio.pl w piątek 7 grudnia od godz. 22.05. Tym razem wystąpili: 

The Cassino

Zespół powstał w 2013 roku w Braniewie z inicjatywy Piotra Dawidka i Huberta Wiśniewskiego. Projekt dwuosobowy (perkusja, gitara/wokal), potem rozwinięty o basistę zaczął nabierać tempa po występie w 11. edycji programu Must Be The Music. Od początku grając własną muzykę, eksperymentując z rockiem, bluesem i indie, zyskali uznanie na wielu polskich festiwalach. Zwycięzcy m.in. "Rockowania 2016" w Mławie i "Miasto Rocka 2016" w Babimoście, w których jury przewodzili Paweł Sztompke czy Przemysław "Jah Jah" Frankowski. Debiutancka epka zespołu "The Cassino" została wydana w 2017 roku. Akutalnie zespół pracuje nad kolejnym wydawnictwem wraz z nowym basistą – Michałem Badeckim.

Ignu

Ignu to postać stworzona przez amerykańskiego poetę Alena Ginsberga. To święty i szaleniec. Budda i menel. Codziennie śpi w innym łóżku. Poszukuje oświecenia i zbawienia. Każdy Ignu rozpozna drugiego Ignu. Jan rozpoznał Cyryla, David – Lubosza. Rozpoznali się od razu gdzieś na warszawskiej Pradze. Grają razem od 2015 roku. Zespół ma za sobą intensywny czas koncertowy. Występował między innymi na Red Smoke Festival w Pleszewie. Towarzyszył też izraelskiej gwieździe Ouzo Bazooka na gdyńskim koncercie. Rozgrzewał również warszawską publikę przed amerykanami z The Myrrors i Triptides. Ma za sobą trasę koncertową z Finami z Death Hawks i Grekami z Naxatras.

James Button Band

Trio ze Szczecinka, inspirujące się rock'n'rollem lat 60. i wczesnych lat 70. oraz tym współczesnym. Na swój sposób łączą rocka z funkiem, rockiem psychodelicznym, progresywnym oraz bluesem, czasem też uderzają mocniej. W skład grupy wchodzą: Jakub Legan (gitara, wokal), Kamil Jurczak (bas) oraz Kamil Kondała (perkusja, drugi wokal). Od początku istnienia grają koncerty. Są mocno związani z Polską Sceną Vintage. Zespół obecnie jest w trasie promującej debiutancki album "Another Sleepy Album". Uczestnicy festiwali i koncertów w klubach. Mało śpią.

Pragma

Zespół Pragma powstał w 2013 roku w Warszawie. Lubi minimalizm. Nie zamyka się na jeden styl, dzięki czemu łączy to, co każdemu z muzyków gra w duszy. Spontaniczność – to podstawa w ich procesie twórczym.

Sacramentopinto

Zespół w obecnym składzie i pod obecną nazwą gra od 2015 roku. Został założony przez Roberta Rogowskiego. Pod wpływem sosnowych klimatów w roku 2012 powstał luźny projekt wykorzystujący elementy muzyki electro, okolicznościową poezję i cały dotychczasowy dorobek muzyczny. Powstały również mini albumy internetowe "Anty" i "Amplituda" oraz kilka klipów. 

Zwycięzca trzeciego półfinału zaprezentuje się w poniedziałek 10 grudnia w audycji "Trójka Żąda debiutów" (godz. 13.30).

*** 

W muzycznym konkursie Programu 3 Polskiego Radia "Start NaGranie" zaprezentowało się już 35 wykonawców wyłonionych przez jury spośród ponad 1400 debiutantów i artystów bez kontraktu płytowego. W wielkim finale, który odbędzie się 21 grudnia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, wystąpi najlepsza trójka, która powalczy o kontrakt, sesję nagraniową i wydanie płyty przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Pierwszy konkurs w historii polskiej radiofonii z przesłuchaniami na żywo wystartował 12 września, a w trakcie 7 eliminacyjnych, piątkowych odcinków na scenie Muzycznego Studia PR im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowało się 35 wykonawców, zakwalifikowanych do przesłuchań na żywo przez jury w składzie: Ania Rusowicz, Wojtek Mazolewski, Ten Typ Mes oraz Piotr Nagłowski (dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia) i Hirek Wrona (dziennikarz muzyczny radiowej Trójki i didżej). 

W każdym odcinku zaprezentowało się po pięciu artystów, z których jury wybrało zwycięzcę. Były to kolejno zespoły: Próżnia, James Button Band, Killedbycar, Pragma, Hash Cookie, Ignu oraz Szklane Oczy. Nagrodą dla nich była promocja w postaci wizyty w poniedziałkowym wydaniu audycji Tomasza Żądy "Trójka żąda debiutów". – Wszystkie zespoły uczestniczące w eliminacjach mają jednak takie same szanse na zaprezentowanie się w finale. Będą o niego walczyć udowadniając nie tylko swój muzyczny talent, ale także zdolności marketingowe i promocyjne – mówi Bartek Jastrzębowski, reżyser i pomysłodawca konkursu.

Na każdy z utworów zaprezentowanych na antenie Trójki i udostępnionych na stronie konkursu (startnagranie.polskieradio.pl) publiczność oddaje głosy kupując wspomniane piosenki w formacie interaktywnego wideo opublikowanego – za pomocą platformy Tagmax – w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych organizatorów i uczestników. Za taki utwór można zapłacić – w zależności od hojności oraz zasobności naszego portfela – od 3 do 50 zł. Do finału konkursu dostanie się trójka wykonawców, którzy zbiorą największą ilość pieniędzy ze sprzedaży swoich piosenek. 

W czterech półfinałowych odcinkach (pierwszy odbył się 23 listopada) zaprezentuje się po 5 wykonawców – liderów rankingu sprzedaży. – Szykują się nie tylko wielkie emocje związane z półfinałowymi emocjami, ale również muzyczna uczta dla słuchaczy Trójki. Jestem przekonany, że udało nam się wyłowić naprawdę znakomitą grupę półfinalistów, w której jest wielu artystów gotowych do wydania debiutanckiej płyty. A wśród nich muzycy grający nie tylko rocka, ale również alternatywne, odważne brzmienia, w tym sporo ambitnego popu, elektroniki, jazzu czy rapu – mówi Hirek Wrona.

Finał konkursu odbędzie się 21 grudnia w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej, a każdy z uczestników wykona po dwa utwory. Zwycięzcę wybierze jury. Nagrodą w konkursie jest kontrakt, sesja nagraniowa i wydanie płyty przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. 

Lista wszystkich półfinalistów oraz szczegóły konkursu na stronie: startnagranie.polskieradio.pl.

Polecane