Jan A. P. Kaczmarek: co niepodległość oznacza dzisiaj?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan A. P. Kaczmarek: co niepodległość oznacza dzisiaj?
Twórca oraz dyrektor festiwalu Transatlantyk Festival, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

W miniony weekend (14.07) rozpoczął się w Łodzi Transatlantyk, czyli festiwal filmu, muzyki, jedzenia i debat na tematy ważne dla współczesnego człowieka. Pomysłodawcą festiwalu jest kompozytor, laureat Oskara Jan A. P. Kaczmarek. W programie m.in. debaty na temat niepodległości.

Posłuchaj

Jan A. P. Kaczmarek o festiwalu "Transatlantyk" (Kulturalna Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

W programie projekcja ponad 200 filmów z najważniejszych festiwali filmowych, retrospektywy filmów Andrzeja Barańskiego, Luciana Pintiliego, Milosza Formana i Sally Potter. Brytyjska reżyserka jest gościem specjalnym festiwalu.

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Niepodległość dziś. Ja, wolność, bunt i ojczyzna". - To jest fenomenalny temat, temat niepodległości, suwerenności, wolności i tak w kontekście państwa, jak i wymiarze jednostki - mówi Jan A. P. Kaczmarek. Zwraca uwagę, że żyjemy w czasach, kiedy wszystko działa inaczej niż działało 50, czy 30, czy 20 lat temu.

Podkreśla, że obecnie niepodległości nie mierzy się absolutną zdolnością państwa do decydowania o sobie, ale w jakim stopniu jest niepodległe od globalnej korporacji, od globalnego kapitału, od umów międzynarodowych, które ograniczają niepodległość. - Warto teraz, kiedy obchodzimy w Polsce 100 lat niepodległości zastanowić się, co ta niepodległość dzisiaj oznacza - mówi kompozytor i - jak zdradza - były student prawa. Co oznacza wolność jednostki, wolność artysty i jakie są ich granice?

Jan A.P.Kaczmarek wymienia znakomitych gości festiwalu wśród nich Sally Potter, która odebrała "FIPRESCI 93 Platinum Award". To, że właśnie podczas tego festiwalu została wręczona nagroda świadczy o randze imprezy, bo tylko najwieksze festiwale mają przywilej jej wręczania.

Gwiazdą będzie również Joanna Kulig. Jan A.P. Kaczmarek bardzo komplementuje aktorkę zwracając uwagę, że jest reprezentowana przez agencję, która reprezentuje największe gwiazdy filmowe.

Jakie są poglądy Jana A. P. Kaczmarka na niepodległość? Co jeszcze jest w programie festiwalu? Dlaczego zafascynował go film "Paweł, Apostoł Chrystusa", do którego napisał muzykę? Posłuchaj nagrania całej rozmowy. Festiwal potrwa do 20 lipca.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jan A. P. Kaczmarek (kompozytor, pomysłodawca festiwalu "Transatlantyk")

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 14.33

ag

Polecane