Jan Józef Kasprzyk: kombatanci to ojcowie niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Józef Kasprzyk: kombatanci to ojcowie niepodległości
Jan Józef Kasprzyk Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

– Choć zabrzmi to górnolotnie, kombatantom należy się szacunek za to, że teraz żyjemy w wolności – mówi Jan Józef Kasprzyk, dyrektor Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk gościem Macieja Pawlickiego (Cogito ergo.../Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Widzieli sens walki o wolną i niepodległą Polskę nawet wtedy, kiedy dla większości była to rzecz nie do pomyślenia. W tym wydaniu audycji "Cogito ergo..." rozmawiamy o tych, którzy w XX wieku walczyli o sprawę polską. To właśnie dla nich, kombatantów, utworzono Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zaproszenie do rozmowy przyjął jego dyrektor – Jan Józef Kasprzyk.

Gość Trójki podkreśla, że kombatanci nie myśleli o swojej współczesności, tylko przyszłości. Czy w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie można utracić niepodległość, nawet tego nie zauważając? Co jest istotą trwania każdego narodu i państwa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Było to już dwudzieste pierwsze spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…"  pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności.

Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, bracia Łukasz i Paweł GolcowieArkadiusz Gołębiewski, Jerzy Grunwald, Antonina KrzysztońRyszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan PolkowskiJoanna Siedlecka, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi, prof. Jan Żaryn, Aleksandra Rybińska, Katarzyna Matuszewska, Redbad Klijnstra-Komarnicki

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Jan Józef Kasprzyk (historyk, działacz społeczny, dyrektor Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 23.06.2018
Godzina emisji: 16.07

mk

Polecane