Czy II wojna światowa czegoś nas nauczyła?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy II wojna światowa czegoś nas nauczyła?
Warszawa. Uroczystości z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny. Konstantin Hierl (trzeci z prawej), Ludwig Fischer (czwarty z prawej) i Schenckendorff (drugi z prawej) dokonują przeglądu kompanii honorowych Służby Pracy Rzeszy na pl. Saskim. (1940-09-01)Foto: NAC/autor nieznany

W powieści Bułhakowa widzimy, jak Woland pokazuje Małgorzacie migoczący globus: "Czy widzi pani ten, na przykład, skrawek omywanego przez ocean lądu? Proszę popatrzyć, jak się rozżarzył. Wybuchła tam wojna".

Posłuchaj

Jak radzić sobie z wojną? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Znaczenie wojny. Pytania o wojnę sprawiedliwą" Okładka książki "Znaczenie wojny. Pytania o wojnę sprawiedliwą"

8 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. Zakończyła się II wojna światowa w Europie. Dzisiaj mija kolejna rocznica.

– Napisałam tę książkę po to, aby przyglądnąć się wojnie i może ją trochę oswoić. Pokazać jak sobie z nią radzimy i w jaki sposób możemy sobie radzić. Jak opowiada o niej literatura i mówią o niej intymne dzienniki, listy czy opowieści osób, które doświadczyły wojny. Jak radzą sobie z nią dziennikarze – mówi Magdalena Baran, autorka książki "Znaczenie wojny. Pytania o wojnę sprawiedliwą".

"Nigdy więcej wojny"? A jednak to nieprawda. Czy historia wojen, a zwłaszcza pamięć drugiej wojny światowej i doświadczenie tych kolejnych, czegoś nas nauczyły? Może rozstrzygnięcia tego, czym jest wojna sprawiedliwa? Czym? A może to określenie jest oksymoronem? Może każda wojna jest niesprawiedliwa?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Magdalena Baran (filozofka, publicystka)
Data emisji: 8.05.2018
Godzina emisji: 21.07

kw

Polecane