Adolf Eichmann – koordynator Ostatecznego Rozwiązania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adolf Eichmann – koordynator Ostatecznego Rozwiązania
Adolf Eichmann, 1942Foto: Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Prześladował Żydów jeszcze przed II wojną światową. Był głównym koordynatorem i wykonawcą planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. 

1906 – 1962. Główny koordynator i wykonawca planu Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Członek NSDAP i SS.
Prześladował Żydów jeszcze przed II wojną światową. Odpowiedzialny za wysyłkę niemieckich i austriackich Żydów do Dachau i masowe deportacje. Brał udział w konferencji w Wannsee, na której podjęto decyzję o Ostatecznym Rozwiązaniu Kwestii Żydowskiej.

Eichmann, jako szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy, ponosił odpowiedzialność za zaplanowanie i koordynowanie zagłady milionów Żydów w czasie II wojny światowej.

Po klęsce III Rzeszy uciekł z amerykańskiego obozu dla jeńców i schronił się w Argentynie. Poczuł się tam bezpieczny i po dwóch latach sprowadził żonę oraz synów. W marcu 1960 roku agenci Mossadu porwali Eichmanna i przetransportowali do Izraela.

Adolf Eichmann został powieszony na podstawie wyroku izraelskiego sądu, który uznał go za winnego zbrodni wojennych podczas II wojny światowej. Wyrok śmierci dla Adolfa Eichmanna był jedynym takim wyrokiem wydanym przez sąd w Izraelu.

Polecane