Jak zadbać o słuch w okresie sylwestrowym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak zadbać o słuch w okresie sylwestrowym?
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/aerogondo2

Słuch jest jednym z najintensywniej używanych przez nas zmysłów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo go uszkodzić. Konsekwencje tego mogą być gorsze, niż się nam wydaje.

Posłuchaj

Jak zadbać o słuch w okresie sylwestrowym? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

badania mózgu 1200.jpg
"Nie trać głowy", czyli jak dbać o mózg

Sylwester to oczywiście fajerwerki, muzyka, taniec i szampańska zabawa do białego rana. Trudno w to uwierzyć, ale każda z tych rzeczy może mieć fatalny w skutkach wpływ na nasz słuch. – Po Sylwestrze dostajemy bardzo dużo telefonów dotyczących urazów akustycznych, szumów w uszach i urazów słuchu. Nasze ucho wewnętrzne ma naturalny metabolizm, który kontroluje produkcję większości białek chroniących komórki słuchowe i odpowiadających za regenerację. Ta ochrona działa do godziny 20.00. Później produkcja tych związków jest zaburzona – tłumaczy neurobiolog, dr Adam Pabiś.

Co możemy zrobić, by po imprezie sylwestrowej nadal cieszyć się znakomitym słuchem? Czy są jakieś triki, dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie się w taką noc? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń
Goście: dr Adam Pabiś (neurobiolog)
Data emisji: 28.12.2017
Godzina emisji: 11.16

ml/iwo


Polecane