Jak brak porozumienia w Bundestagu wpływa na całą Europę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak brak porozumienia w Bundestagu wpływa na całą Europę?
Zdj. ilustracyjneFoto: 360b/Shutterstock.com

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech partia Angeli Merkel nadal nie zdołała stworzyć z innymi ugrupowaniami koalicji, która zapewniałaby większość w Bundestagu. Jak kłopoty rządu w Berlinie wpływają na Unię Europejską?

Posłuchaj

Jak brak porozumienia w Bundestagu wpływa na całą Europę? (Z definicji Europa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nie ma zagrożenia dla Unii, ani dla Polski. Jednak, ponieważ koalicja nadal nie powstała, działania rządu w Berlinie są niejako zawieszone. Konstytucja przewiduje, że w takich sytuacjach funkcjonuje tzw. rząd pełniący obowiązki i nie może on podejmować żadnych daleko sięgających decyzji. Dlatego na ostatnim Szczycie w Göteborgu nie było przedstawiciela Niemiec – mówi Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".

Nie da się ukryć, że kryzys parlamentarny w Niemczech osłabia pozycję całej Unii na świecie i wszelkie trudności władz w Berlinie czy Paryżu mogą być wykorzystywane, na przykład, przez Rosję. – Polsce powinno zależeć na silnej Unii, bo tam idzie nasz eksport, stamtąd przychodzą inwestycje i jeśli coś złego dzieje się w UE, to cieszy się z tego Moskwa – analizuje dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Czy zbliża się polityczny koniec Angeli Merkel? Jak może wyglądać Unia po odejściu "cesarzowej Europy"? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Aleksandra Rybińska (dziennikarka tygodnika "Sieci"), dr Agnieszka Łada (pracownik Instytutu Spraw Publicznych)
Data emisji: 27.11.2017
Godzina emisji: 17.20

ml/mk

Polecane