Nagroda im. Sacharowa odmieni sytuację opozycji w Wenezueli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagroda im. Sacharowa odmieni sytuację opozycji w Wenezueli?
Czuwanie upamiętniające Wenezuelczyków, którzy zginęli w ciągu ostatniego roku, sprzeciwiając się sytuacji w swojej ojczyźnie Foto: David Ortega Baglietto/Shutterstock

– Otrzymanie nagrody im. Sacharowa to wielki zaszczyt, ale ludzi, którzy ją dostają można postawić w jednym szeregu z Andriejem Sacharowem. Oni też dają nam przykład i inspirują do dalszych działań na rzecz obrony praw człowieka – podkreśla Lenur Kerymov z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Posłuchaj

Nagroda im. Sacharowa odmieni sytuację opozycji w Wenezueli? (Z definicji Europa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Opozycja demokratyczna w Wenezueli otrzymała nagrodę imienia Sacharowa za wolność myśli. Ogłosił to w zeszłym tygodniu Parlament Europejski w Strasburgu, uzasadniając to "odwagą polityków i studentów walczących za wolność w obliczu represyjnego rządu".

W Wenezueli od kilku lat panuje kryzys polityczny. W marcu tego roku Sąd Najwyższy pozbawił demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe władzy ustawodawczej. Szacuje się, że od początku tego roku 130 działaczy opozycyjnych zostało zamordowanych, a ponad 500 uwięziono.

Nagroda Sacharowa wręczana jest instytucjom bądź osobom zasłużonym w walce o obronę praw człowieka na całym świecie.  Zapraszamy do wysłuchania nagrania, w którym Ernest Zozuń przypomniał także sylwetkę Andrieja Sacharowa.

***

Tytuł audycji: Z definicji Europa
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Lenur Kerymov (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 17.24

IAR/gs/ab

Polecane