"Jaruzelskiego i Kiszczaka osądzi historia. Odebranie stopni chybione"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jaruzelskiego i Kiszczaka osądzi historia. Odebranie stopni chybione"
Wojciech Jaruzelski i Czesław KiszczakFoto: PAP&PAP/Tadeusz Zagoździński

Odebranie stopni generalskich Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi jest niepotrzebnym zabiegiem symbolicznym - przyznają Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego" i Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej".

Posłuchaj

Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej" i Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego" o odebraniu stopni generalskich Czesławowi Kiszczakowi i Wojciechowi Jaruzelskiemu (Komentatorzy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak zaznaczał Bogumił Łoziński, nie ma wątpliwości co do tego, że zarówno Wojciech Jaruzelski, jak i Czesław Kiszczak byli zbrodniarzami, jednak pośmiertne rozliczanie ich ze stanu wojennego jest co najmniej spóźnione. - Trzeba było ich rozliczyć i wymierzyć im karę. Natomiast mam wątpliwości, czy jak człowiek umarł, to już nie powinien być poddany pod osąd historii - mówił publicysta. Dodał, że o ile pośmiertne awanse i docenianie zasług w jego ocenie są wskazane, to odwrotne działania są raczej chybione. - Jak oskarżony umiera, to proces się kończy. Jeśli nie udało się skazać za życia, to w świadomości społecznej powinniśmy pokazywać ich zbrodnie, na poziomie podręczników historii, dyskusji historycznych - mówił Bogumił Łoziński.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z kolei Grzegorz Osiecki podkreślił, że degradowanie ma sens, jeśli odbywa się w momencie, kiedy wciąż żyje osoba, którą chce się publicznie napiętnować. - W tej chwili jest to gest czysto symboliczny. Przecież w podręcznikach historii nie będzie napisane, że stan wojenny wprowadził "szeregowy Jaruzelski" z "szeregowym Kiszczakiem" - zauważył. Jak dodał publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" odebranie stopni generalskich Kiszczakowi i Jaruzelskiemu będzie swoistym precedensem, dla którego trzeba będzie stworzyć odpowiednie przepisy. - Do tej pory stopień generalski może być odebrany po wyroku sądu. W tej chwili będzie trzeba wprowadzić procedurę administracyjną, na podstawie której będą mogły być odbierane stopnie wojskowe - mówił Grzegorz Osiecki, akcentując, że może to w przyszłości być niewłaściwie wykorzystywane.

Ponadto publicyści rozmawiali również o sprawie manifestacji, które 13 grudnia przeszły ulicami stolicy, oraz o krwawych starciach w Aleppo. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadził: Marcin Pośpiech
Gość: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 13.12.2016
Godzina emisji: 8.37

dad/mk

Polecane