"Dzisiaj w Polsce opozycja uliczna jest dużo silniejsza niż opozycja parlamentarna"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzisiaj w Polsce opozycja uliczna jest dużo silniejsza niż opozycja parlamentarna"
Jedna z pierwszych manifestacji KOD pod Sejmem RP 19.12.2015 roku Foto: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 PL

- W pewnym sensie my demonizujemy te protesty uliczne, narzekamy że nie ma weekendu bez jakiejś demonstracji. Jeżeli wyjedziemy np. do Włoch, tam nie ma chwili bez manifestacji. To normalna forma wyrażania swoich poglądów - mówił na antenie radiowej Trójki Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita"). - Dzisiaj w Polsce opozycja "uliczna" jest dużo silniejsza niż opozycja parlamentarna - stwierdziła Agnieszka Wiśniewska ("Krytyka Polityczna").

Posłuchaj

Opozycja parlamentarna próbuje wykorzystać politycznie "opozycję uliczną"? (Trójka/Komentatorzy)
+
Dodaj do playlisty
+

Coraz częściej w Polsce polityka wynoszona jest na ulice w postaci manifestacji. W grudniu mija rok od założenia Komitetu Obrony Demokracji i pierwszych demonstracji przeciwko władzy PiS. 

- W zasadzie mamy rocznicę tych wszystkich manifestacji ulicznych, ponieważ w zeszłym roku zaktywizowała się taka grupa, która wcześniej nie wychodziła na ulicę. To była grupa, która zaczęła protestować przeciwko majstrowaniu przy TK, a później przy mediach publicznych - komentowała publicystka "Krytyki Politycznej". 

- Zgodzę się, że mamy rocznicę protestów obywatelskich w Polsce. Jednak w pewnym momencie do tych obywateli zaczęli się dołączać politycy opozycji, PO, Nowoczesnej, którzy zaczęli te protesty taktować w sposób instrumentalny - zauważył Tomasz Krzyżak. 

- To jest normalny element demokracji, to że ona dzieje się na ulicach. Przez wiele lat o tym zapominaliśmy, bo królowała taka narracja, że na ulicę wychodzi się w ostateczności. Protestuje nie tylko KOD - to są ruchy feministyczne, ekologiczne, to jest cała masa mniejszych i większych protestów. Dzisiaj w Polsce opozycja "uliczna" jest dużo silniejsza niż opozycja parlamentarna - podkreśliła Agnieszka Wiśniewska. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadził: Marcin Pośpiech

Gość: Agnieszka Wiśniewska ("Krytyka Polityczna"), Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 12.12.2016

Godzina emisji: 8.37

dcz/fbi

Polecane