Nowe otwarcie w relacjach z Białorusią? "Łukaszenka gra pomiędzy Moskwą a Zachodem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe otwarcie w relacjach z Białorusią? "Łukaszenka gra pomiędzy Moskwą a Zachodem"
Wicepremier Mateusz Morawiecki (z prawej) podczas spotkania z Aleksandrem ŁukaszenkąFoto: PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / POOL

- Nadrzędnym celem Aleksandra Łukaszenki jest utrzymanie władzy - mówił w Pulsie Trójki Michał Dworczyk (wiceprzewodniczący zespołu ds. Białorusi). W tej kwestii zgodził się z nim Jacek Protasiewicz (przewodniczący koła Europejskich Demokratów).

Posłuchaj

Michał Dworczyk i Jacek Protasiewicz o relacjach Polski z Białorusią (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Dworczyk tłumaczył, że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka to ten sam polityk, który objął władzę wiele lat temu i bezwzględnie utrzymuje w ryzach administrację i całej państwo. Jak mówił gość Trójki, obecnie mamy jednak etap zbliżenia prezydenta Łukaszenki zarówno do Polski, jak i Unii Europejskiej.

- Z jednej strony jest to obiecujące, z drugiej natomiast nie można mieć złudzeń. Nadrzędną sprawą dla prezydenta Białorusi jest utrzymanie władzy, dlatego nie ma co liczyć na szybką demokratyzację tego kraju - podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Jacek Protasiewicz stwierdził z kolei, że w relacjach Białorusi z Polską i Unią Europejską dzieje się wiele pozytywnego i ma nadzieję, że taki stan rzeczy się utrzyma. Jego zdaniem Aleksander Łukaszenka gra pomiędzy Rosją a Zachodem.

- Jeżeli taką grę prowadzi to trzeba też w nią wejść. Im bliżej i więcej kontaktów z Warszawą, Brukselą, Berlinem, tym dalej Białorusi do Moskwy - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Michał Dworczyk (wiceprzewodniczący zespołu ds. Białorusi) i Jacek Protasiewicz (przewodniczący koła Europejskich Demokratów)

Data emisji: 26.10.2016

Godzina emisji: 17.45

mr/mp

Polecane