Polski Kompas 2016 "Gazety Bankowej”

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski Kompas 2016 "Gazety Bankowej”
Premier Beata Szydło i Jacek Karnowski z "wSieci"Foto: mat. prasowe

Redakcja "Gazety Bankowej", najstarszego magazynu ekonomicznego w Polsce, powróciła do swoich przedwojennych tradycji i reaktywowała "Polski Kompas - rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych".

Drugie wydanie rocznika uświetniła uroczysta premiera, która odbyła się 18 października w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Gościem honorowym spotkania była Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów.

- Jest kwiecień 1922 roku, jesteśmy we Lwowie. Spod pras drukarskich wychodzi pierwsza edycja Polskiego Kompasu. To czas, kiedy kraj dźwiga się po stagnacji czasu zaborów, pożodze I wojny światowej i wojnie z bolszewikami. Polacy już wiedzą, że przelewana przez pokolenia krew nie poszła na marne. Wiedzą też, że Polska będzie prawdziwie niepodległa tylko wtedy, jeśli będzie miała własną, silną, nowoczesną gospodarkę. Polski Kompas miał służyć budowie nowej, polskiej gospodarki. Miał służyć budowie wolnej Polski - mówił do zgromadzonych na gali inaugurującej wejście na rynek tegorocznego Polskiego Kompasu 2016 Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".

Polski Kompas to reaktywacja przedwojennego rocznika spółek, tworzonego przez historyczny, lwowski zespół "Gazety Bankowej". Edycja 2016 jest już drugą po reaktywacji Polskiego Kompasu w ubiegłym roku. Na gali spotkali się politycy i przedsiębiorcy, dziennikarze, analitycy i eksperci. Wszyscy oni mieli okazję nie tylko zdobyć najnowszą edycją Polskiego Kompasu, ale też pogratulować nagrodzonym pionierom biznesu. Najważniejszą nagrodę zdobyła premier Beata Szydło.

Rząd Pani Premier Beaty Szydło realizuje z ogromną determinacją wyborcze obietnice nadania gospodarce nowej dynamiki, zwiększenia nie tylko liczby, ale i jakości miejsc pracy oraz wzmocnienia siły nabywczej polskich rodzin. I właśnie za tę determinację, niespotykaną w polskiej kulturze politycznej po 1989 roku, za konsekwentnie realizowany plan, który zmienia Polskę, redakcja "Gazety Bankowej" postanowiła przyznać Specjalny Polski Kompas 2016 i docenić Prezes Rady Ministrów Panią Premier Beatę Szydło - mówił uzasadniając decyzję redaktor naczelny "Gazety Bankowej" Maciej Wośko.

Sama premier w rozmowie z redaktorem naczelnym tygodnika "wSieci" Jackiem Karnowskim wskazała, iż celem jej gabinetu jest budowa sprawnej i uczciwej gospodarki. Mamy zdecydowaną politykę - nasz program, nie tylko ten dotyczący zrównoważonego rozwoju, ale też chcemy aby w polską gospodarkę wlać rozwiązania korzystne dla polskich przedsiębiorców, aby powstawały nowe inwestycje, tworzono miejsca pracy. Nie ma odwrotu od przedsiębiorczości w Polsce - mówiła premier. Jak dodała, tylko silna gospodarka gwarantuje niepodległość i podmiotowość państwa polskiego.

Statuetkami Polski Kompas 2016 nagrodzono też firmy, które w szczególny sposób zasłużyły się dla polskiej gospodarki. Za odwagę w kreowaniu pozytywnego wizerunku warszawskiego parkietu w Europie i umacnianie siły giełdy w kraju i za granicą nagrodzono Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., w imieniu której nagrodę odebrała prezes GPW - prof. Małgorzata Zaleska. Z kolei Mariola Belina-Prażmowska, wiceprezes zarządu ds. rozwoju i relacji inwestorskich w Pelion S.A. odebrała nagrodę dla swojej firmy za wprowadzanie nowych innowacji w zakresie ochrony zdrowia, ale też za najwyższe standardy etyczne reprezentowane przez Pelion S.A. w biznesie.

Kolejną nagrodą Polski Kompas 2016 została uhonorowana firma Data Techno Park Sp. z o.o.  za stworzenie w Polsce sprawnej spółki w segmencie medical big-data. W imieniu firmy nagrodę odebrał Marek Girek, prezes zarządu. Janusz Kowalski, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych w PGNiG S. A. odebrał w imieniu swojej firmy Polski Kompas 2016 w nagrodę za walkę o energetyczną i gazową niezależność Polski w Europie, a także za inicjatywy społeczno-kulturalne przywracające pamięć o wybitnych Polakach. W gali wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych w kraju, instytucji finansowych, banków, eksperci z branż kluczowych dla polskiej gospodarki, a także najlepsi menedżerowie polskiego biznesu oraz przedstawiciele ogólnopolskich mediów.

Polecane