Joe McPhee. Konceptualny improwizator?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joe McPhee. Konceptualny improwizator?
Joe McPhee i Peter Brötzmann Foto: Andy Newcombe, lic. CC 2.0 (flickr)

Jest guru takich muzyków jak Ken Vandermark czy Mats Gustafsson, ale nie dorównuje im sławą. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joem McPhee.

Posłuchaj

Rozmowa z Joem McPhee (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Powszechnie uznaje się, że granie na najwyższym poziomie i na trąbce, i saksofonach nie jest możliwe - on przeczy tym dogmatom. Nazywają Joego McPhee "konceptualnym improwizatorem", choć on sam niezbyt się z tym określeniem zgadza. W Rozmowach Improwizowanych porozmawiamy o tym, jak do zrozumienia jego muzyki może przydać się filozofia Johna Cage’a, dlaczego amerykańscy muzycy freejazzowi nie mają dzieci. A saksofonista (i trębacz oczywiście) wróci wspomnieniami do swojego debiutu nagraniowego, który przypadł na pełen emocji czas śmierci i pogrzebu Johna Coltrane’a.

Byłem akurat w Nowym Jorku, na Barrell Street, i przygotowywałem się do sesji nagraniowych z moim przyjacielem Cliffordem Thorntonem. Ćwiczyłem właśnie na trąbce (wtedy nie grałem jeszcze na saksofonie), kiedy usłyszałem pukanie do drzwi. Otworzyłem, a tam - sam Ornette Coleman. Stoi z trąbką w ręku i mówi: "Spróbuj na tym". (...) Zamknął drzwi i poszedł sobie, a ja stałem bez ruchu...

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane

Prowadzą: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Joe McPhee (saksofonista)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 22.30

mm/mc/bch

Polecane